پیام به آقای خویی، علما و روحانیون (تصمیم رزیم شاه بر تغییر احکام اسلام)
 • پیام
  زمان: 14 اردیبهشت 1342 / 10 ذی الحجه 1382
  مکان: قم
  موضوع: تصمیم دستگاه جبار بر تغییر احکام اسلام
  مخاطب: خویی، سیدابوالقاسم (از مراجع بزرگ تقلید)، علما و روحانیون حوزه نجف
  بسم الله الرحمن الرحیم
  نجف - به وسیله حضرت آیت الله خویی - دامت برکاته
  خدمت ذی شرافت حضرات افاضل انام و ثقات اسلام، محصلین والا مقام نجف اشرف - دامت تأییداتهم.
  تلگرافات عدیده حضرات آقایان مبنی بر اظهار تأثر و تألم در فاجعه عظیمه که بر اسلام و مسلمین عموماً و بر روحانیون خصوصاً وارد شده است موجب تشکر گردید. خداوند تعالی شما سربازان فداکار امام عصر و ناموس دهر - عجل الله تعالی فرجه الشریف - را برای اسلام حفظ کند و توفیق خدمت به دیانت مقدسه مرحمت فرماید.
  ما امروز مواجه هستیم با دستگاه جباری که در نظر دارد احکام اسلام را یکی پس از دیگری تغییر دهد. آنچه تاکنون با صراحت در نطقهای خود اظهار کرده‌اند تساوی حقوق زن و مرد است در همه جهات که چندین حکم ضروری اسلام پایمال می‌شود. اخیراً در طرحی که وزیر دادگستری تهیه کرده است قید رجولیت (1) و اسلام را از قضات لغو کرده، و چیزهای وحشتناکی در زیر پرده است که اگر غفلت شود اساس مذهب در معرض خطر است.
  حضرات افاضل متذکر باشند که امروز تکلیف به همه طبقات متوجه است. مراجع عظام و علمای اسلام و فضلای محترم و سایر طبقات، همه مکلف هستند به مقدار میسور

 • برای دفاع از اسلام و احکام مقدسه تشریک مساعی کنند. لازم است طبقه جوان و فضلای محترم از صاحبان نفوذ استدعا کنند که توجه بیشتری به وضع ایران - تنها مرکز تشیع - بفرمایند، و از بست و بند و زمزمه‌های ناموزونی که از طرف دستگاه جبار القا می‌شود احتراز نمایند.
  اینجانب با تمام مشکلات و تهدیدات و تضییقات و اهانتها عازم هستم، به خواست خداوند متعال، از پا ننشینم تا حصول مقصد نهایی و جلوگیری از تجاوز به حدود شرع مطاع یا تحصیل عذر در درگاه قادر متعال. و رجای واثق دارم که توفیق حاصل خواهد شد. از انفاس قدسیه حضرات افاضل - ایّدهم الله تعالی و سَدّدهم - تمنای دعا داریم برای پیشرفت مقاصد اسلامی در تحت قبّه مطهره موالی عظام و ائمه انام - صلوات الله و سلامه علیهم - سِیّما (1) امیرالمؤمنین و امام المتقین - صلوات الله و سلامه علیه. والسلام علیکم و رحمة الله.
  روح الله الموسوی الخمینی
  10 ذی الحجة الحرام 82

صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>