سخنرانی در جمع دانشجویان تهران (اجتناب ناپذیری ضایعات در انقلاب‌ها)
 •   سخنرانی
  زمان: 29 آذر 1358 / 30 محرّم 1400
  مکان: قم
  موضوع: اجتناب ناپذیری ضایعات در انقلابها
  مناسبت: شهادت آقای مفتح
  حضار: دانشجویان دانشکده الهیات تهران
  بسم الله الرحمن الرحیم
  آمادگی لازم برای جانبازی در راه انقلاب
  در انقلابات این مسائل هست. هیچ انقلابی نمی‌تواند که اجتناب کند از اینطور مسائل.
  انقلابی که اساس چپاولگریهای شرق و غرب را به هم زده است، و دست طمع آنها را قطع کرده است، نمی‌شود که همین‌طور آرام کار تمام بشود. باید ما مستعد باشیم برای تحمل اینطور پیشامدها که دنبال انقلاب است. مع ذلک این انقلاب از همه انقلابهایی که در دنیا واقع شده است آرامتر است. انقلابها ضایعاتشان؛ میلیون، دو میلیون، یک میلیون و نیم، و حبسیهایشان هم، همین طورهاست. و این انقلاب از باب اسلامی بودنش اینطور ضایعات را نداشته است. البته افرادی که ما یکی بعد از دیگری از دست می‌دهیم، افراد ارزنده‌ای هستند که ما امید داشتیم که اینها خدمت بکنند به اسلام بعدها. لکن مقدر این بود که به شهادت برسند (1).
  استمرار حرکت انقلاب اسلامی
  و من امیدوارم که اینطور امور آقایان محصلین را سرد نکند. قوی باشند در مقابل پیشامدها و به پیش بروند. کار کوچکی انجام نداده است ایران. کار بزرگی انجام داده است. یعنی کاری انجام داده است که به حسب قواعد مادی غیر ممکن بود. لکن چون قواعد الهی بود و پشتوانه‌اش اسلام بود این مسائل پیشرفت کرد. حالا هم پشتیبان ما اسلام‌

 • است. و افرادی که ما از دست می‌دهیم به جای آنها باز ملت هست، افراد هستند. و باید ما ادامه بدهیم. ادامه بدهیم همین راهی [را] که داشتیم. بدون اینکه ابداً وقفه‌ای باشد، و بدون اینکه از دست دادن افراد در نهضت ما خللی واقع بشود. ملتی است که راه را پیدا کرده است. ملت که خودش راه را پیدا کرد. دیگر از رفتن اشخاص و شخصیتها، هرچه هم [بزرگ‌] باشند وقوف نمی‌کند. و من امیدوارم که خداوند ایشان را رحمت کند، و با شهدای عظیم اسلام محشور کند. و شما را تقویت کند در روحیه و ادامه بدهید به تحصیلاتتان، و زنده نگه دارید این نهضت را. ان شاء الله موفق و مؤید باشید.
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>