پیام رادیو - تلویزیونی به ملت ایران در آغاز سال نو (تذکراتی در مورد انتخابات مجلس)
 •   پیام رادیو - تلویزیونی
  زمان: 29 اسفند 1358 / 2 جمادی الاول 1400
  مکان: تهران، شمیران، دربند
  موضوع: منشأ پیروزی انقلاب - تذکراتی پیرامون انتخابات مجلس شورای اسلامی
  مناسبت: حلول سال نو
  مخاطب: ملت ایران
  بسم الله الرحمن الرحیم
  پیروزی انقلاب به برکت اسلام
  من مسائلی داشتم که ابتدائاً بنا داشتم به‌طور صحبت، آن مسائل را به عرض ملت برسانم لکن چون طولانی است، از این جهت آن مسائل را با نوشته ان شاء الله روز جمعه به عرض آقایان می‌رسانم. آنچه که حالا باید عرض کنم این است که من امیدوارم که در این سال جدید ملت ما همان‌طور که پیروزی پیدا کردند و بحمدالله قریب یک سال از انقلاب گذشته، همه نهادهای انقلابی به‌طور شایسته تحقق پیدا کرد و آرامشی که در انتخابات مجلس شورای اسلامی دیده شد - و به من اطلاع دادند - آرامش چشمگیری بود. و باید عرض کنم که همان‌طور که سال تجدید می‌شود باید یک تجدیدی هم در اشخاص، یک تحولی هم در ارواح و اشخاص پیدا بشود؛ اختلافاتی که بعد از هر انقلابی هست. و 35 میلیون جمعیت از حبس بیرون آمده‌اند و آزاد شده‌اند، البته در بین اینها اشخاصی هستند که انحرافاتی دارند.
  لکن باید همه متذکر این معنا باشند که این پیروزی انقلاب ما پیروزی [ای‌] بود که به برکت اسلام و گرایش به اسلام و با فریاد «الله اکبر» این پیروزی به دست آمد. کسی گمان نکند که اشخاصی یا گروه‌هایی پیروزی را برای ما تحصیل کردند. خیر، این خدای متعال بود که وقتی که دید مردم در راه او قیام کرده‌اند با آنها همراهی کرد. شما غافل نباشید از این انصرافی که دشمنهای ما پیدا کردند راجع به مواجهه جدی. این چه بود؟ اگر آنها
 • می‌خواستند که با طیاره‌هایشان، با توپهایشان، با تانکهایشان بریزند در خیابانها و تهران را بمباران کنند، شما راه دفاعی نداشتید. کی منصرف کرد اینها را، و کی خوف در دل آنها انداخت که نتوانستند بکنند؟ شما که قوه‌ای نداشتید. ما که قدرتی نداشتیم. آنکه در دل آنها خوف را ایجاد کرد، و پیروزی ما پیروزی به رُعب شد؛ آن خدای تبارک و تعالی بود. وقتی ملتی توجه به خدا پیدا کردند و دیدند که راه راهی است که باید به‌طور شایسته اقدام درآن بکنند، و سر تاسر کشور - همه جا - صدای «الله اکبر» بلند شد، خدای تبارک و تعالی با آنها همراهی کرد و دشمنهایی که نه فقط قدرتهای داخلی بود، قدرتهای خارجی هم، به هم شکست و همه انصراف پیدا کردند از اینکه مقابله کنند، و در دل همه رعب پیدا شد. این کاری بود خدایی و از دست هیچ بشری این کار قابل انجام نبود. پس پیروزی ما پیروزی [ای‌] است که به برکت اسلام، و به برکت گرایش به قرآن پیدا شد.
  در کمین بودن دشمنان انقلاب
  بعد از پیروزی، انسان گاهی می‌بیند که یک اختلافاتی، یک چیزهایی است که برخلاف مشی اسلام است و بر خلاف دستور پیغمبراکرم است. می‌بینیم گاهی یک همچو چیزهایی واقع می‌شود؛ و می‌داند ملت ما که در عین حالی که الآن پیروزی را به دست آورده است لکن دشمنها ننشسته‌اند. آنهایی که از ایران و از منطقه استفاده‌هایی کلان داشته‌اند آنها ننشسته‌اند و در کمینند. و عمال آنها، منحرفینی که الهام از آنها می‌گیرند آنها هم در کمینند. غفلت از اینکه این اشخاص در کمین هستند و غفلت از اینکه دشمنهای ما باز بیدار هستند، ما را ممکن است خدای نخواسته دچار یک زحمتهای فوق العاده بکند. نباید ملت ما غافل از این مسائل باشند.
  رعایت اخلاق اسلامی در انتخابات
  مثلاً انتخابات مجلس که یک مرحله‌اش گذشته است، و مرحله بعدش هم بعد ان شاء الله می‌شود، این انتخابات یک انتخابات آرامی بود. آنطوری که به من گزارش دادند انتخابات به‌طور آرامش تحقق پیدا کرد. حالا اگر بعضیها در انتخابات شکست‌
 • خوردند نباید اینها که قصد خدمت داشتند منتها در مجلس حالا دستشان از آن کوتاه شده است، نباید یکسره ملت را به باد انتقاد بکشند. اگر شما شکست خوردید، نباید بگویید ملت ایران همه‌شان خلاف کرده‌اند. چطور یک ملت مسْلمی، در یک امر حیاتی که با این آرامش و خوبی انجام داده است، اینها خیانتکار باشند؟ یک ملت که خیانتکار نمی‌تواند باشد. اشخاص باید آداب اسلامی را حفظ کنند. به مجرد اینکه یکی می‌خواهد وکیل بشود، و فرض کنید که دوست من است می‌خواهد وکیل بشود، یا از گروه من است می‌خواهد وکیل بشود و ملت او را وکیل نکردند، نباید یکدفعه قلمها را بردارند و بر ضد اصل انتخابات چیز بنویسند، حمله کنند به اصل انتخابات. شکایتی دارند، خوب شکایتشان را رسیدگی می‌کنند. هیاهو درست کردن، جز اینکه دامن زدن به این است که خیانتکارها راهشان باز بشود، چیز دیگری نیست.
  اگر شما خدمتگزار به کشور هستید، در مجلس یکجور خدمت می‌توانید بکنید، در خارج از مجلس هم یکجور خدمت دیگر. مگر همه اهالی ایران توی مجلس می‌روند؟
  خوب در مجلس هم یک عده معدودی هستند. اگر غرضی در کار نیست و می‌خواهید خدمت بکنید، حالا می‌بینید که شما رأی نداشته‌اید، شما در خارج مجلس خدمت بکنید. تأیید کنید این مجلس را. اینطور نباشد که منعکس کنید در خارج که خیر، مملکت ایران یک مملکتی است که انتخاباتش کذا شد. این حرف غلطی است. این حرف غلط را اینقدر نزنید. برای خاطر خدا توجه داشته باشید که یک مجلس شورا که مجلس شورای اسلامی است و می‌خواهد برای ایران خدمت کند و باید قوه داشته باشد، تنها مرکزی است که تمام قوا باید تبع آن باشند، شما بخواهید برای اینکه شما وکیل نشده‌اید در کجا، هیاهو کنید که انتخاباتْ انتخابات کذا بوده؛ این حرف خلاف اسلام است. شکایت اگر هست، شکایت پذیرفته است. و مقاماتی که باید شکایتها را بپذیرند، می‌پذیرند. اما هیاهو کردن و فریاد زدن و انتقاد بیجا کردن، این برخلاف دستورات اسلام است.
  جایگاه مجلس شورای اسلامی
  باید مسلمین با هم برادر باشند. همه با هم خدمت بکنند. شمایک مملکتی را از دست‌
 • یک قوای کثیری، یک قوای بزرگی، از چنگال آنها درآورده‌اید. حالا که درآورده‌اید دوباره از این حرفها بزنید و با هم اختلاف بکنید و اینها دوباره برگردد به چنگال آنها؟! این صحیح است که انسان از این مجلسی که باید مقدرات یک مملکت در دست او باشد و با این آرامش هم تحقق پیدا کرده است، شما بنشینید و در روزنامه‌های خارجی و داخلی هی دامن بزنید به اینکه نه، این مجلسْ مجلسِ کذا نیست؟! این حق نیست و غیرحق را پافشاری نکنید.
  و من از ملت ایران می‌خواهم که ان شاء الله در این مرحله ثانی هم که وقتی که آن تحقق پیدا کرد همین آرامش را حفظ کنند. یک مملکتی است مال خود شما. خود شما باید خدمتگزار به این مملکت باشید و آرامش را حفظ کنید. و همان طوری که در این انتخابات با شوق و شعف رفتید و رأی دادید، در مرحله ثانی هم کار را انجام بدهید، و ان شاء الله مجلس تحقق پیدا بکند.
  مجلس تنها مَلْجأیی است که برای یک ملت است. مجلس قوه مجتمع یک ملت است در یک گروه. تمام قوای یک ملت در یک گروه مجتمع است. و مجلس از همه مقاماتی که در یک کشوری هست بالاتر است. بنابراین یک همچو مقامی را نشکنید اینطور؛ ولو نمی‌توانید لکن اصل گفتنش، اصل ذکرش، کار قبیحی است و برخلاف مصلحت است و برخلاف مسلک اسلام است.
  رسیدگی به محرومان جامعه
  من از خدای تبارک و تعالی در این سال نو عظمت اسلام، عظمت مسلمین، عظمت ملت شریف اسلام را خواهان هستم. و امیدوارم که این سال نو یک سال فرح و انبساطی برای ملت ما باشد؛ همه چیزها نو بشود: اخلاق نو بشود، اعمال نو بشود، همه چیزشان نو بشود. و یک نوسازی از ایران بکنند و همه با هم دست به هم بدهند و این مملکت را بسازند.
  و چیز دیگری که می‌خواهم به ملت عرض کنم این است که توجه داشته باشند که در
 • این ایام سال نو بسیاری از مستمندان، بسیاری از مستضعفین هستند که برای سال نویِشان مثلاً نتوانسته‌اند آن چیزهایی را که می‌خواسته‌اند، بچه‌هایشان می‌خواستند، تهیه کنند.
  آنهایی که دارند به اینها کمک بکنند. و این جمعیتهایی که هستند از ایتام، از فقرا، از مستمندان، از مستضعفین، از اینها، به اینها رسیدگی بکنند تا ان شاء الله خداوند سال نو را بر همه ما و بر همه مسلمین و بر همه امت اسلامی مبارک کند. خداوند به همه شما تأیید عنایت کند.
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>