بیانات در جمع اعضای شورای نگهبان (نظارت بر قوانین و مصوبات مجلس)
 •   بیانات
  زمان: 30 تیر 1359 / 8 رمضان 1400
  مکان: تهران، جماران
  موضوع: وظیفه شورای نگهبان، نظارت بر قوانین و مصوبات مجلس است
  حضار: اعضای شورای نگهبان
  بسم الله الرحمن الرحیم
  شما باید ناظر بر قوانین مجلس باشید، و باید بدانید که به هیچ وجه ملاحظه نکنید.
  باید قوانین را بررسی نمایید که صددرصد اسلامی باشد. به هیچ وجه گوش به حرف عده‌ای که می‌خواهند یک دسته کوچک مردم ما خوششان بیاید و به اصطلاح مترقی هستند، [ندهید] قاطعانه با اینگونه افکار مبارزه کنید. خدا را در نظر بگیرید. اصولاً آنچه که باید در نظر گرفته شود خداست، نه مردم. اگر صد میلیون آدم، اگر تمام مردم دنیا یک طرف بودند و شما دیدید که همه آنها حرفی می‌زنند که بر خلاف حکم قرآن است بایستید و حرف خدا را بزنید، ولو اینکه تمام بر شما بشورند. انبیا هم همین‌طور عمل می‌کردند؛ مثلاً موسی در مقابل فرعون مگر غیر از این عمل کرد؟ مگر موافقی داشت؟
  بحمدالله مجلس ما مجلسی است اسلامی و قوانین خلاف اسلام تصویب نخواهد شد؛ ولی شما وظیفه دارید ناظر باشید. خلاصه گوش به حرف طبقه مرفه مترقی ندهید. خدا ان شاء الله با ماست. اگر عملمان برای خدا باشد، خدا ما را موفق می‌کند.
  [سپس یکی از فقهای شورای نگهبان راجع به تغییر نام مجلس شورا گفت، که امام در پاسخ فرمودند:]
  این تغییر نیست، چون ماده‌ای تصویب نشده است؛ بلکه تازه مجلس می‌خواهد نامی برای مجلس شورا انتخاب کند و انتخاب می‌نماید. چقدر بگویم از این حرفها نترسید.
  اینها حالا که دیدند نمی‌توانند به‌طور کلی منکر اسلام شوند می‌خواهند نام اسلامی به آن اضافه کنند، بعداً نام اسلامی را حذف کنند و بروند به سراغ حرفهای خودشان. محکم باشید و به چیزی جز اسلام و قرآن اصولاً فکر نکنید.
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>