سخنرانی در جمع اهالی ارومیه (حاکمیت ملت بر سرنوشت خویش)
 •   سخنرانی
  زمان: 25 مرداد 1359 / 5 شوال 1400
  مکان: تهران، حسینیه جماران
  موضوع: حاکمیت ملت بر سرنوشت خویش
  حضار: اهالی ارومیه
  بسم الله الرحمن الرحیم
  من با اینکه حالم الآن مقتضی نیست خیلی، ولی دو - سه کلمه برای آقایان عرض می‌کنم که من از زحمات شما، اولاً، از زحمت اینکه از راه دور آمدید اینجا، تشکر می‌کنم و ثانیاً، از زحماتی که شما مرزنشین‌ها برای اسلام و برای کشور خودتان تحمل می‌کنید، متشکرم. لکن باید بدانید که امروز کشور شما مال خود شماست. در زمان شاه مخلوع، شما زحمتکش‌ها باید زحمت بکشید و همه چیز شما در جیب اجانب بریزد.
  بحمدالله، با همّت والای ملت و خصوصاً شما مرزنشینها، دست اجانب را از این کشور کوتاه کردید. و مملکت مال خود شماست. دولت از خود شماست، مجلس از خود شماست، رئیس جمهور از خود شماست و همه خدمتگزار به این ملت هستند، و من هم، که چند روزی بیشتر تا آخر عمرم نمانده است، در خدمت شما هستم. خداوند شماها را عزّت و عافیت عنایت کند. آن چیزی که همه سختیها را آسان می‌کند این است که کارها برای خداست. ما و شما و همه، هرچه داریم از خداست و هرچه توان داریم، برای خدا باید خرج کنیم. توانِ همه، اعطایی است که خدا کرده است بر شما و بر همه و آن چیزی که خدا به همه داده است، باید تسلیم او بشود. هرچه زحمت بکشید، در محضر حق تعالی ثبت می‌شود. امیدوارم که اجر لشکرهای صدر اسلام بر شما ملت ایران و بر شما مرزنشین‌ها اعطا بشود و خداوند تبارک و تعالی کشور شما را از شرّ اجانب حفظ بفرماید.
  مادامی که شما بانوان و مردها، جوانها با هم هستید و اختلاف ندارید و مقاصد خودتان را صرفنظر می‌کنید و به مقاصد اسلام فکر می‌کنید، آسیبی بر شما وارد نخواهد آمد.
  خداوند ان شاء الله، شماها را حفظ کند و سعادت این دنیا و آن دنیا را نصیب شما بکند.
  والسلام علیکم و رحمة الله
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>