سخنرانی در جمع اعضای شورای مدیریت حوزه قم (مسئولیتهای روحانیت و حوزه ها)
 •   سخنرانی
  زمان: ؟
  مکان: تهران، جماران
  موضوع: بیان مسئولیتهای خطیر روحانیت و حوزه‌های علمیه
  حضار: اعضای شورای مرکزی مدیریت حوزه علمیه قم
  بسم الله الرحمن الرحیم
  ... فقه را تقویت کنید، مبادی فقه را تقویت کنید و این هم لازم است به اینکه آقایانی که لایق این کار هستند دعوت کنید، ازشان تقاضا کنید، که لازم نیست یک حوزه صد نفری یا دویست نفری باشد، حوزه از دو نفر شروع بشود بعد درست بشود وقتی برای خدا شد دو نفر باشد، ده نفر باشد، صد نفر باشد، اگر این کار بشود که هم حوزه علمیه باشد که جهات علمی خیلی درش قوی باشد، و هم اخلاقی باشد که جهات اخلاقی را القا بکند تمام این مقاصدی که حضرتعالی (1) دارید ان شاء الله امیدوارم خداوند تأیید کند و محقق بشود.
  و باز هم عرض می‌کنم مأیوس نباشید، این حوزه آنقدر بالا و پایین رفته است تا حالا رسیده به اینجایی که رسیده است که ملاحظه می‌فرمایید. البته با این جمعیت نمی‌شود این جمعیت را کنترل کرد، این شکی نیست که نمی‌شود، با زور هم نمی‌شود، این را باید با نرمش، با نصیحت، با اخلاق، با اینطور چیزها این کارها را انجام بدهد. و من امیدوارم که موفق بشوید امثال جنابعالی و دیگران که این کار را انجام بدهند و من چون دیگر خیلی در حضور آقایان هم نباید زیاد حرف بزنم از این جهت معذرت می‌خواهم. من از خداوند تعالی سلامت همه آقایان را می‌خواهم.
  و اخیراً، عرض می‌کنم که این کشور مال شماست کشور اسلامی است، اسلام است، اسلام مال شماست یعنی آن چیزی که سردمدار اسلام است روحانیت است. این عددی‌

 • که الآن در این اتاق کوچک نشستند و بزرگان این حوزه‌ها هستند، اینها مسئولیتشان خیلی زیاد است. اینها باید این امانت خدا را که دستشان الآن آمده است و می‌توانند کار بکنند این امانت را حفظش بکنند به اینکه در هرجا هستند مردم را دعوت کنند به اینکه استقامت کنند مردم، سستی یک وقت نشود. تا اینجا که رسیده برای استقامتی بوده که از ناحیه روحانیون و ملت بوده، این ملت را نگه دارید شما آقایان، ائمه جمعه از همه بیشتر مسئول این امر هستند که این ملت را نگه دارند در این حال، انقلاب ما هم نگذاشته، یعنی انقلابمان به ثمر نرسیده و باید برسد، و امیدواریم برسد. لکن باید مردم را نگذارید مأیوس کنند، یک عده‌ای بیفتند هی آیه یأس بخوانند، مأیوس کنند مردم را. مردم را باید قوی کنید، دلشان را قوی کنید که با دل قوی همین‌طور که الآن جوانان ما بحمدالله هستند و انسان وقتی آنها را نگاه می‌کند حسرت می‌برد. خدا می‌داند من وقتی که این جمعیت را می‌بینم، با آن گشاده رویی دارند طرف مرگ می‌روند، من ناراحت می‌شوم از اینکه ما چرا اینطور هستیم. خدا ان شاء الله که اینها را حفظ کند برای شما، و شما را حفظ کند برای آنها. و شما مردم را دعوت کنید به اینکه استقامت کنند، و باشند در صحنه، که ان شاء الله با بودن آنها کارها تمام بشود. و امید است که بزودی هم تمام بشود.
  و الآن هم که می‌بینید اوضاع تغییر کرده است و بسیار تغییر کرده است و به نفع شما دارد تغییر می‌کند، یعنی به نفع اسلام.
  و من امیدوارم که همه شما موفق و مؤید و سالم باشید و ملتمس دعا از همه شما هستم من.
  والسلام علیکم و رحمة الله‌
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>