نامه به آقای سید احمد خمینی (تذکر درباره مسایل مختلف)
 •   نامه
  زمان: 17 بهمن 1349 / 9 ذی الحجه 1390
  مکان: نجف
  موضوع: تذکر درباره مسائل مختلف
  مخاطب: خمینی، سید احمد
  بسمه تعالی
  احمد عزیز، مرقوم بی‌تاریخ شما واصل شد. ان شاء الله تعالی سلامت باشید.
  1- راجع به کتابخانه (1) چون من از وضع ساختمان آنجا اطلاع نداشتم نوشتم اگر می‌شود حجراتی برای طلاب زیاد شود؛ اگر مناسب نیست اختصاص دهید به همان معیلها (2) و شما مختارید در این امر.
  2- راجع به رفتن تهران برای شهریه، (3) مقصود شهریه اصحاب بوده؛ اگر صحیح نبوده متشکرم.
  3- حضرت آقای عموی معظم، مادامی که قم هستند، خیلی مواظبت از ایشان بکنید؛ هم از حیث کرسی و مکان و هم از حیث غذا و سایر امور خصوصاً احترامات.
  4- راجع به آقای آشتیانی (4) و آقازاده ایشان نفهمیدم از چه جهت نگران هستند؛ بهتر

 • است وجهش ذکر شود. اینجانب هم نمی‌توانم خیلی در این امور دخالت کنم، بهتر است همان جا حل شود. به وکیل تهران (1) هم (به قول شما) می‌نویسم و استفسار می‌کنم. شما خیلی به این امور مادی اعتنا نداشته باشید.
  5- پول گذرنامه را می‌نویسم بدهند. ان شاء الله موفق و مؤید باشید و جدیت در تحصیل، و مقدم بر آن، بر تهذیب نفس داشته باشید. والسلام علیکم.
  پدرت
  ماها هم در کربلای معلا مجتمع هستیم و به شما من دعا می‌کنم. از قرار مکتوبی از ایران، قدری در وجوه و ایصال به اشخاص مختلف هرج و مرج شده است؛ از بیرونی به اشخاص مختلف اشخاص را ارجاع می‌دهند و به وکیل رسمی اینجانب آقای تهرانی (2) ایحال نمی‌کنند و مثل آنکه بناست دست ایشان را ببندند. این مطلب صحیح نیست و باید وجوه به ایشان برسد و اگر آقای عمو (3) تشریف دارند به هر دو و به وسیله آقایان در تهران یا قم مجتمع شود تا صرف حوزه‌ها گردد. این نحو که نوشته شده است بسیار بد نحوی است و به مصارف غیرصحیحه می‌رسد. شما مأمور تحقیق هستید که چه اشخاصی از وکیل اینجانب مردم را منصرف می‌کنند و باید مرقوم دارید. والسلام.

صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>