پاسخ استفتاء درباره اجاره صرف وجوه شرعیه برای خانواده زندانیان سیاسی
 •   پاسخ استفتاء
  زمان: 26 آبان 1350 / 28 رمضان 1391
  مکان: نجف
  موضوع: اجازه صرف وجوه شرعیه برای خانواده زندانیان سیاسی
  [محضر مبارک حضرت آیت الله العظمی خمینی - دام جهاده - بعد عرض التحیة والسلام؛ با توجه به فتاوی حضرت آیت الله در رساله شریفه توضیح المسائل در ابواب جهاد و امر به معروف و نهی از منکر، و با توجه به بیانات آن حضرت در موارد عدیده راجع به وظیفه شرعی و عرفی همگان، از محضر مبارک استفتاء می‌شود که آیا می‌توان از وجوه شرعیه برای کمک به مخارج خانواده زندانیان سیاسی استفاده کرد یا خیر؟ و در صورت اجازه، وجوه شرعیه مذکور در کدام صنف از اصناف قرار خواهند داشت، و حدود این اجازه تا چه میزان است؟ والسلام علیکم و علی عباد الله الصالحین.]
  بسم الله الرحمن الرحیم
  اشخاصی که به حسب وظیفه شرعیه الهیه و برای حفظ اسلام و احکام مقدسه آن و صیانت کشورهای اسلامی از سلطه اجانب - خذلهم الله تعالی - قیام به امر به معروف و نهی از منکر با شرایط مقرره آن نموده‌اند و برای آنها در این انجام وظیفه گرفتاری از قبیل حبس یا قتل پیش آمده است و خانواده آنها محتاج به کمک و سرپرستی هستند، مؤمنین از هر طبقه موظفند که با کمال حفظ احترام آنها به کمک و پشتیبانی آنها قیام کنند، و حاضر نشوند به خانواده برادران غیرتمند خود سخت بگذرد. و مجازند تا ثلث از سهم مبارک امام - علیه السلام - را در این مورد صرف کنند.
  از خداوند تعالی قطع ایادی اجانب و عمال خائن آنها را خواستار است؛ و توفیق مؤمنین را در خدمت به اسلام و مسلمین مسئلت می‌نماید. إنه ولی النعم.
  تاریخ 28 شهر رمضان المبارک 1391
  روح الله الموسوی الخمینی
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>