نامه به آقای عیل قارس (تقبیح عملکرد کارگزاران در کشورهای غربی)
 •   نامه
  زمان: 20 فروردین 1352 / 5 ربیع الاول 1393
  مکان: نجف
  موضوع: تقبیح عملکرد کارگران در کشورهای غربی
  مناسبت: هجوم کارگران تُرک به کشورهای اروپای غربی
  مخاطب: علی قارص
  [پیشگاه پیشوای بزرگ اسلامیان آقای حاج سید روح الله خمینی - دام ظله
  سئوالی است دینی به حضور مقدس: از مملکت ما [ترکیه‌] مردان و زنان مسلمان برای کارگری سیل آسا به آلمان و هلند و بلژیک و دولتهای کافر دیگر می‌روند. اکثر آنها در آنجا مرتکب اعمالی می‌شوند که باعث هَتْک حرمت اسلام و سرشکستگی مسلمانان می‌گردد. در صد، نود و نه آنها عبادتهای واجب خود را ترک کرده گناهانی مانند قماربازی، شرابخواری و زنا و گاهگاه ازدواج با محرمان شرعی خویش و کارهای دیگر که شرح دادنی نیست انجام می‌دهند. آیا در دین مقدس اسلام اینگونه کار کردن و هجرتها جایز و دستمزد آن حلال است یا نه؟ لطفاً حکمش را بیان فرمایید.
  - ترکیه - قارص حاج علی‌]
  بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین
  مطالب مرقومه موجب کمال تأسف و تأثر اینجانب گردید. اینگونه اعمال موجب سخط خداوند متعال و باعث تأثر قلبی اولیای حق - سلام الله علیهم - می‌گردد. اقدام به اینگونه امور که موجب هتک حرمت اسلام و مسلمین است از اعظم معاصی و گناهان کبیره است.
  هجرت از دارالاسلام به دارالکفر که مستلزم این نحو کبایر موبقه شود حرام و از کبایر است بلکه کار کردن برای کفار که مستلزم وَهْنِ (1) دین مقدس اسلام است، حرام و اجرت‌

 • در مقابل آن سُحْت (1) و مُحَرَّم است. بر علمای اعلام و اولیای امور و سایر طبقات مختلف مسلمان لازم است از این هجرتها که موجب هتک دولت و ملت اسلام است جلوگیری کنند. از خداوند متعال بیداری ملتهای مسلمان و قطع ایادی اجانب را خواستارم. والسلام علی من اتبع الهدی.
  5 ربیع الاول 1393
  روح الله الموسوی الخمینی

صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>