پاسخ استفتاء مسئولان صدا و سیما (برنامه‌های نمایشی و فیلم‌های تلویزیون)
 •   پاسخ استفتاء
  زمان: 30 آذر 1366 / 29 ربیع الثانی 1408
  مکان: تهران، جماران
  موضوع: برنامه‌های نمایشی و فیلمهای تلویزیون
  سؤال کننده: هاشمی، محمد (رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی) - فردوسی پور، اسماعیل (اعضای سرپرستی صدا و سیمای جمهوری اسلامی)
  [بسمه تعالی. همچنان که استحضار دارید در برخی از برنامه‌های نمایشی سیمای جمهوری اسلامی ایران نظیر فیلمهای سینمایی یا سایر برنامه‌های نمایشی اعم از داخلی و خارجی، زنان نمایشگر حضور دارند که حسب موضوع بعضاً از ضوابط کامل پوشش اسلامی در حد چهره و گردن و موی سر برخوردار نیستند و همچنین در پاره‌ای از ورزشهای مرسوم از قبیل «کُشتی» و «فوتبال» قسمتی از بدن ورزشکاران مرد پوشیده نیست، استدعا دارد جهت روشن شدن موضوع نظر مبارک را در خصوص موارد زیر اعلام فرمایید:
  1- پخش برنامه‌های تلویزیونی که در آنها برحسب موضوع زنانی ایفای نقش می‌نمایند که ضوابط کامل پوشش اسلامی در حد چهره و گردن و موی سر را رعایت ننموده‌اند.
  2- پخش برنامه‌های ورزشی نظیر کُشتی و فوتبال که در آن قسمتی از بدن مردان ورزشکار پوشیده نیست.
  3- نگاه کردن به برنامه‌های فوق الذکر که از تلویزیون پخش می‌شود. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.
  - محمد هاشمی.
  بسمه تعالی
  محترماً معروض می‌دارد، در رابطه با پخش برخی فیلمهای خارجی یا تولید داخلی و سریالهایی مانند «پاییز صحرا» و «آیینه»، «نفوذ» و غیره و همچنین پخش آهنگهای موسیقی از صدا و سیما، از سوی امت شهیدپرور شکایاتی به شورای سرپرستی می‌رسد مبنی بر اینکه پخش این فیلمها وسریالها و آهنگها خلاف شرع مقدس اسلام و مخالف اهداف عالی انقلاب است و با نظام جمهوری اسلامی‌
 • تناسب ندارد و هزینه کردن بودجه برای ساختن آن اسراف محسوب می‌شود، گو اینکه احیاناً جنبه‌های آموزنده، تفریحی و سرگرم کننده نیز دارد.
  در انطباق اینگونه موارد با فتاوای موجود در رساله‌های عملیه و تحریرالوسیله آن حضرت و احراز و تفکیک مجاز از غیرمجاز اختلاف نظر وجود دارد و نمی‌توان جواب صریح و صحیحی به مستشکلان ارائه نمود. اختلاف سلیقه نیز الی ماشاء الله موجود است و انسان نمی‌داند چه باید بکند و در این شرایط حساس جنگی که از اهمّ امور است تکلیف چیست؟.
  نکته دیگر اینکه وقتی شکایات که معمولاً از امتِ مورد توجه امام بزرگوار می‌باشد به مدیران و مسئولان اجرایی ارجاع می‌شود می‌گویند، امام - مد ظله العالی - تمام این برنامه‌ها را می‌بینند و آهنگها را گوش می‌کنند اگر اشکالی داشته باشد تذکر می‌دهند. از آنجا که رسیدگی به شکایات و پاسخ به آنها و اقدام فوری برای رفع نواقص، یکی از وظایف قانونی شورای سرپرستی می‌باشد مستدعی است نظر مبارک را نسبت به موارد یادشده مرقوم فرمایید تا بتوانیم از آغاز دوره جدید وظیفه خطیر شرعی و قانونی خود را به خوبی انجام دهیم و در پیشگاه آن امام عظیم الشأن و امت الهی ایران مسئول نباشیم.
  - اسماعیل فردوسی پور].
  بسمه تعالی
  نظر نمودن به این قبیل فیلمها و نمایشنامه‌ها هیچ یک اشکال شرعی ندارد و بسیاری.
  از آنها آموزنده است و پخش آنها نیز اشکالی ندارد. و همین‌طور فیلمهای ورزشی و آهنگها اکثراً بی‌اشکال است. گاهی خلافْ به‌طور نادر دیده می‌شود، که باید بیشتر مواظبت کرد. لکن دو نکته باید مراعات شود: اول آنکه کسانی که گریم می‌کنند باید محرم باشند و اجنبی حرام است چنین کاری را انجام دهد. دوم آنکه بینندگان از روی شهوت نظر نکنند.
  روح الله الموسوی الخمینی‌
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>