حکم به نخست وزیر (برخورد شایسته با مردم در فرودگاهها)
 •   حکم
  زمان: 3 بهمن 1367 / 15 جمادی الثانی 1409
  مکان: تهران، جماران
  موضوع: حدود وظایف سپاه پاسداران در حفاظت از هواپیماها و لزوم برخورد شایسته با مردم از سوی مأمورین فرودگاه
  مخاطب: محمدی ری شهری، محمد (وزیر اطلاعات) - سعیدی کیا، محمد (وزیر راه و ترابری) - ایروانی، محمدجواد (وزیر امور اقتصادی و دارایی)
  [بسمه تعالی. رهبرکبیر و بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی - مدظله العالی
  با سلام و اهدای تحیات، پیرو صدور فرمان حضرتعالی مبنی بر مسئولیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قبال ربوده شدن هواپیماها، (1) در اقدام جهت تهیه و تدوین آیین نامه اجرایی حفاظت از هواپیماها و نحوه اداره فرودگاه‌های کشور، این سؤال پیش آمده است که آیا منظور حضرتعالی از حفاظت هواپیماها مسئولیت سپاه پاسداران در کل امور فرودگاه، شامل حفاظت پارکینگ هواپیماها، باند پرواز، دربهای ورودی و خروجی باند و سالنها، همچنین مسئولیت نیروهای انتظامی شهربانی و گمرکات و اطلاعاتی (حراست مستقر در فرودگاه) بوده؟ یا مسئولیت سپاه صرفاً در قالب گارد پرواز به منظور مقابله با ربودن هواپیما در هوا می‌باشد؟ خاطر نشان می‌سازد کنترل ترددها، امور مربوط به حراستها، امور انتظامی، امور گمرکی و ... بر اساس قوانین و مقررات جاری هم اکنون توسط ارگانهای مسئول در حال انجام است. خواهشمند است اینجانبان را راهنمایی و ارشاد فرمایید.
  - محمد سعیدی کیا، وزیر راه و ترابری - محمد محمدی ری شهری، وزیر اطلاعات - محمدجواد ایروانی، وزیر امور اقتصادی و دارایی‌]
  بسمه تعالی
  بنا بر گزارشات واصله، وضع فرودگاه بسیار خراب است. گاهی برای یک قطعه‌

 • کوچک طلا و چیزهایی از این قبیل که خارج نگردد مردم را اذیت می‌کنند. فرودگاه هر کشوری چهره ظاهری آن کشور در برابر بیگانگان است. قبلاً گفته‌ام حفاظت هواپیماها با سپاه است. مقدمات و مؤخرات آن هم با نخست وزیر است، که با مسئولین مربوطه جلسه بگذارد و مسئله را حل کند. اکنون نیز تأکید می‌کنم که آقای نخست وزیر در اسرع اوقات این مسئله را حل نماید، و گزارش آن را به اینجانب بدهد؛ و نگذارد مردم بیش از این در رنج باشند. والسلام.
  روح الله الموسوی الخمینی
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>