مصاحبه با تلویزیون «ان.بی.سی» امریکا (رد سازش با رزیم شاه و آینده انقلاب)
 •   مصاحبه
  زمان: 20 آبان 1357 / 10 ذی الحجه 1398
  مکان: پاریس، نوفل لوشاتو
  موضوع: عدم امکان مصالحه با شاه - بیان وضعیت حال و آینده انقلاب
  مصاحبه کننده: خبرنگار تلویزیون «ان. بی. سی» امریکا
  سؤال: [این تظاهرات و اعتصابات و پیاده رویهای اعتراض آمیز که در ایران انجام می‌شود، در جهت خدمت به چه اهدافی است؟]
  جواب: باید از فریادهایی که مردم می‌کشند اهدافشان را به دست آورد. همه فریاد می‌زنند که: «آزادی، استقلال، حکومت اسلامی»، «مرگ بر سلطنت پهلوی» و ... اینها اهداف آنان است.
  - [آیا هیچ شانس مصالحه‌ای را حضرت آیت الله با شاه امکانپذیر می‌دانند؟]
  - خیر؛ شاه دیگر قابلیت مصالحه ندارد و جز اینکه برود هیچ چاره‌ای نیست.
  - [بعضی از دوَل غربی ادعا می‌کنند که شاه بایستی بماند برای اینکه مخالفینْ برنامه مشخصی که بتوانند مملکت را اداره کنند، ندارند. نظر حضرتعالی چیست؟]
  - اینها تبلیغات طرفداران شاه است که می‌خواهند مملکت در این هرج و مرجی که هست باقی باشد و شاه یک حکومت استبدادی غیر قانونی بر مردم بکند. ایران رجال برجسته و کارشناسهای متعهد و مسئول دارد که اداره مملکت را به عهده می‌گیرند، ولی این اداره‌ای که شاه می‌کند که تمامش مبنی بر خیانت و خسارت ملت است، هیچ دردی را دوا نمی‌کند. اصولاً شاه در این سی و چند سال چه دردی را دوا کرده است؟
  - [در صورت رفتن شاه، چه نقشی را حضرت آیت الله در حکومت آینده برای خود در نظر دارند؟]
  - من برای خودم نقشی جز هدایت ملت و حکومت برعهده نمی‌گیرم.
  - [نظر شما درباره این ترس و نگرانی در میان امریکایی‌ها که اگر شاه برود یا خلع شود، جریان نفت به غرب قطع خواهد شد چیست؟]
  - این هم یکی از تبلیغات شاه و طرفداران اوست. ما با برقراری حکومت اسلامی،
 • نمی‌خواهیم نفت را زیر زمین نگه داریم. برای اداره کشور، ما احتیاج به پول نفت داریم. به هرکس که بخرد به طور عادلانه نفت را می‌فروشیم و درآمد حاصل از آن را آنطور که صلاح ملت باشد به کار می‌اندازیم. لکن به طرزی که شاه عمل می‌کند، که خیانت است، ما نمی‌خواهیم عمل کنیم.
  - [حضرتعالی از نفوذ خارجیان در ایران شکایت کرده اید. ممکن است بفرمایید که اینها از جانب چه کشورهایی هستند؟]
  - در رأس آنها امریکاست که نفوذ او در همه شئون کشور معلوم است. ملت ایران به واسطه اعمال نفوذ امریکاست که از حکومت و دولت آن تنفر دارد. دخالت امریکا دیگر تقریباً بیواسطه است. من می‌ترسم که این دخالتها منتهی به نگرانی ملت ایران از ملت امریکا نیز بشود. باید ملت امریکا دولت را وادار کند که در امور داخلی کشور ما دخالت نکند که موجب این همه نگرانی و ناآرامی شده است.
  - [آیا حضرتعالی نگران این نیستید که شورشهای اخیر و معضلات ایران به استقرار یک حکومت کمونیستی منجر شود؟]
  - هرگز، در ایران همان طور که دیده می‌شود تمام اقشار، فریاد از اسلام و حکومت اسلامی می‌زنند. کمونیست اگر هم باشد، عدد بسیار قلیلی است که امکان هیچ فعالیت مؤثری برای آنها نیست. ما از این جهت هیچ اضطرابی نداریم.
  - [اخیراً حضرتعالی با بعضی از رهبران دیگر مخالف شاه ملاقاتهایی داشته اید، نظیر سنجابی. آیا آنها هم با برنامه‌های شما موافق هستند؟ و توافقهایی در این زمینه وجود دارد؟]
  - آنها مطالبی را که ما گفتیم تصدیق کردند و با ما اظهار موافقت کردند. شخص ملی یا مذهبی در این مسائلی که ما طرح کردیم تردید نخواهد کرد مگر آنکه از عمال شاه باشد.
  - [حضرت آیت الله پیش بینی می‌کنند که در ماه آینده چه حوادثی در ایران اتفاق می‌افتد؟]
  - تا شاه در ایران است و ابرقدرتها برای نگهداری او تلاش می‌کنند، آدمکشیها و حوادث اخیر در ایران ادامه دارد، ولی اگر شاه برود و ملت قهرمان ایران خودش امور کشورش را به دست گیرد آرامش به ایران باز خواهد گشت و حکومت اسلامی تشکیل می‌شود و
 • ان شاء الله تمام امور به صلاح ملت جریان می‌یابد.
  - [آیا حضرت آیت الله قصد دارند به ایران باز گردند؟]
  - الان معلوم نیست با این اوضاع آشفته که به دست شاه انجام می‌گیرد و اخیراً به اوج خود رسیده است، لازم باشد به ایران باز گردم. بودن من در خارج که بتوانم فریاد ایرانیان مظلوم را به همه عالَم برسانم بهتر است. ولکن هر موقع که صلاح ملت باشد به ایران برمی‌‌گردم.
  - [آیا حضرت آیت الله هیچ گونه نگرانی یا ترسی از امنیت شخصی خود دارند؟]
  - اینها مهم نیست و اشکالی ندارد. اصولاً اگر با کشتن من انقلاب به نتیجه کامل خود برسد، چرا به چنین امری راضی نباشم؟ خون من از خون سایر ایرانیان رنگینتر نیست. در هر صورت خداوند، عالِم و حافظ است.
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>