مصاحبه با تلویزیون «سی بی اس» درباره تظاهرات تاسوعا و عاشورا
 •   مصاحبه
  زمان: 20 آذر 1357 / 10 محرّم 1399
  مکان: پاریس، نوفل لوشاتو
  موضوع: تظاهرات تاسوعا و عاشورا سیاست خارجی جمهوری اسلامی
  مصاحبه کننده: خبرنگار تلویزیون «سی. بی. اس» امریکا
  سؤال: [شما درباره تظاهرات دیروز (1) و راهپیمایی تهران چه فکر می‌کنید، نتیجه آنها از نظر شما چگونه است؟]
  جواب: تظاهرات دیروز در سطح بسیار وسیعی انجام گرفت و نتیجتاً اعلام شد که شاه را نمی‌خواهند. اگرچه ملت شجاع این را قبلاً بارها اعلام کرده بودند و شاه اصلاً هیچ جهت قانونی دیگر ندارد و تمام ملت برای چندمین بار در سراسر ایران اعلام کردند که ما شاه را نمی‌خواهیم.
  - [شما احساستان نسبت به تظاهرات دیروز چه بوده است، آیا شما راضی بوده اید؟]
  - کاملاً راضی هستیم. عقیده‌ام بر این است که موفق بوده است. با کمال نظم و آرامش اعلام کرده‌اند که ما شاه را نمی‌خواهیم. یعنی شعارها اسلامی بوده است و ضد شاه و جز مسلمانان هیچ کس در این تظاهرات شرکت نداشته است.
  - [ناظرین معتقدند که اگر شاه استعفا بدهد یکی از دو چیز رخ خواهد داد. یا اینکه یک حکومت اسلامی به معنی واقعی کلمه‌روی کار خواهد آمد، یا نظامیان دولت را در دست خواهند گرفت، که در نهایت هر دو کار به نفع روسیه تمام خواهد شد. به نظر شما چه اتفاقی خواهد افتاد؟]
  - نظامیها اگرروی کار بیایند همین هست که هست و حل مشکلات نمی‌شود و ملت هم آرام نخواهد گرفت. و اگر دولت اسلامی تشکیل شود که خواهد شد، روسیه به هیچ وجه در ایران قدرت پیدا نخواهد کرد و دولت اسلامی به روسیه اجازه نخواهد داد که در مملکت دخالت کند. چنانچه به هیچ مملکتی اجازه نخواهد داد.

 • - [در صورتی که طرفداران شماروی کار بیایند بر سر خارجیان چه خواهد آمد. نظر و روش شما نسبت به روسیه شوروی و اسرائیل چه خواهد بود؟]
  - اما خارجیان که در مملکت هستند اگر اخلالی در مملکت نکنند حکومت ما بر طبق قوانینش با آنان عمل خواهد کرد و برای آنان ناراحتی فراهم نخواهد شد. اما اسرائیل مطرود ماست و برای همیشه نه نفت به او می‌دهیم و نه آن را به هیچ وجه می‌شناسیم. و اما شوروی مثل سایر ممالک است. اگر چنانچه احترام متقابل را حفظ کند ما هم با او رفتار همسایگی می‌کنیم و ما به او اجازه دخالت در مملکتمان را نمی‌دهیم.
  - [چه مدت فکر می‌کنید شاه خواهد بود؟]
  - نمی‌توانم پیش بینی کنم، ولی ان شاء الله به همین زودیها او می‌رود.
  - [به نظر شما چه مدت مانده است که شاه استعفا بدهد؟]
  - نمی‌توانم پیش بینی کنم. لکن امید است سر عقل بیاید و بزودی کنار برود. ما امیدواریم که او را دستگیر و محاکمه کنیم و بسزای اعمالش برسانیم.
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>