سخنرانی در جمع مردم و تأکید بر رأی به «جمهوری اسلامی»
 •   سخنرانی
  زمان: 8 یا 9 فروردین 1358 / 29 یا 30 ربیع الثانی 1399
  مکان: قم
  موضوع: رفراندم جمهوری اسلامی
  حضار: جمعی از اقشار مختلف مردم
  [بسم الله الرحمن الرحیم‌]
  رسالت نسل جوان
  ... خداوند شما جوانها را برای ما حفظ کند؛ شماها که در خدمت اسلام هستید، شماها که تاکنون به وظایفتان عمل کردید، و من امیدوارم که از این به بعد نیز عمل کنید. ما الآن در نیمه راه هستیم. تاکنون آنقدری که ملت ایران زحمت کشیده است، قطع ایادی اجانب را کرده است و دزدها را تا آن اندازه‌ای که لازم بوده بیرون کرده است؛ لکن ساختن مملکت الآن به عهده ما مانده است. اینها همه ذخایر را بردند و مالهای ملت را دزدیدند و چپاول کردند و بردند، و مملکت را به یک حال آشفته برای ما گذاشتند. شما هستید که باید مملکت را خودتان اداره کنید. شما جوانها هستید که آتیه مملکت را باید تعمیر کنید. من از خدای تبارک و تعالی مسئلت می‌کنم که همه ما را به وظایف خودمان آشنا کند. من از خدای تبارک و تعالی توفیق همه شما را مسئلت می‌کنم.
  توصیه به رأی دادن به جمهوری اسلامی
  برادرهای من بیدار باشید! هوشیار باشید! آنهایی که ما را به عقب راندند باز مراقبند. مملکتهایی که می‌خواهند منافع ما را ببرند باز در کمین هستند. اگر چنانچه سستی کنید، اگر چنانچه سهل انگاری کنید، اگر چنانچه این نهضت را دوام ندهید ممکن است که خدای نخواسته باز دست آنها باز بشود. باید همه با هم دست اجانب را که کوتاه شده است بکلی قطع کنید؛ ریشه‌های آنها را بیرون بیاورید. و این با همت والای جوانان ایران است. شما جوانها امید ما هستید. خداوند شماها را حفظ کند. در این قضیه رفراندم، که‌
 • سرنوشت ایران را با او تعیین خواهیم کرد، همه باید رأی بدهید. شماها اگر برای خدا رأی بدهید، این حکومت اسلامی در اینجا مستقر خواهد شد. من توصیه می‌کنم که همان طوری که خودم به جمهوری اسلامی رأی می‌دهم، توصیه می‌کنم، تقاضا می‌کنم از شماها، که شماها هم به جمهوری اسلامی - نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد - رأی بدهید. و به رفقای خودتان در محل خودتان توصیه کنید که به جمهوری اسلامی رأی بدهند، از تفرقه احتراز کنند؛ با هم برادر باشید، با هم آشنا باشید، رفاقت داشته باشید، تا اینکه ان شاء الله به مقصد برسید. این نهضت را حفظ کنید، این وحدت کلمه را حفظ کنید. اتکال به خدای تبارک و تعالی پیدا کنید.
  با روحانیین روابط داشته باشید؛ به این طبقه احترام بگذارید. آنها با شما روابط داشته باشند؛ آنها هم به شما احترام متقابل بگذارند. خداوند همه شما را حفظ کند و همه برای اسلام باشید. همه با هم به پیش برای برقرار کردن حکومت اسلامی، جمهوری اسلامی!
  والسلام علیکم و رحمة الله‌
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>