حکم به دادگاه انقلاب تهران جهت رسیدگی به پرونده حسن پاکروان
 •   حکم
  زمان: 2 اسفند 1357 / 23 ربیع الاول 1399
  مکان: تهران، مدرسه علوی
  موضوع: رسیدگی به درخواست آقای پاکروان
  مخاطب: دادگاه انقلاب اسلامی تهران
  [حضرت آقای خمینی. چنانکه استحضار دارید در روز جمعه بیست و هفتم بهمن 1357 در حوالی ساعت پنج بعدازظهر گروهی از افراد مسلح به خانه تیمسار سرلشکر حسن پاکروان مراجعه کرده و ایشان را توقیفاً به کمیته امام هدایت کرده‌اند. از آن تاریخ تا به امروز [5 روز گذشته‌] کوچکترین خبری که مشعر بر احوال و یا دال بر تعیین تکلیف معظم له باشد در دست نیست.
  اما غرض از انشای این نامه تذکر چند نکته و بیان یک تقاضاست: اول آنکه اگر امر توقیف ایشان ناظر به سوابق خدمت ایشان است، یعنی ریاست رکن دوم، ریاست سازمان اطلاعات و امنیت، وزارت اطلاعات، سفارت در پاکستان و در فرانسه، درآنچه که مربوط به ریاست ایشان در سازمان امنیت و اطلاعات می‌شد حتماً مستحضر هستید که این سازمان در جریان حیات بیست و پنج ساله خود یعنی در فاصله تصدی تیمور بختیار و نعمت الله نصیری فقط چهار سال به تکالیف قانونی خود عمل کرد و فقط در محدوده این چهار سال بود که سازمان مذکور - علیرغم مقدورات زمان - رفتار انسانی پیدا کرد!!
  به هر صورت، مشیت الهی یا تقدیر تاریخی این ملت بر این جاری شد که به زعامت شما عمارت ستم فرو ریزد و آخرالامر حق به صاحب حق برسد .... در صورتی که هیأت قضات مانعی نبینند اسباب معاودت ایشان به خانه را فراهم کنند و هر وقت به ادای توضیحات حاجت افتاد مراجعه فرمایند.
  - تهران، دوم اسفند 1357 - ارادتمند: دکتر کریم پاکروان‌]
  بسمه تعالی
  دادگاه انقلاب اسلامی مطالعه و رسیدگی نمایند.
  روح الله الموسوی الخمینی
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>