اجازه نامه به آقای حسین فرطوسی، در امور حسبیه و شرعیه
 •   اجازه‌نامه
  زمان: 12 آذر 1341 / 25 جمادی الثانی 1382
  مکان: قم
  موضوع: اجازه در امور حسبیه و شرعیه
  مخاطب: فرطوسی، حسین
  بسم الله الرحمن الرحیم
  الحمدللَّه ربّ العالمین، والسّلام علی خیر خلقه و حبیبه محمدٍ و آله الطاهرین، واللّعن الدائم علی اعدائهم اعداء الدین من الآن الی یوم الدین.
  وَ بعد لایخفی علی کافَّة إخوانناالمؤمنین المتدینین - شیَّدالله أرکانهم و وفَّقهم لکُلِّ خیرٍ - أنَّ جناب العالِم الفاضل التقیّ الشیخ حسین الفرطوسی - دام علاه - من أهل الفضل و الفضیلة فی الامور الشرعیّة و المعارف القدسیّة. و قد ضحی‌ برهة من حیاته فی خدمة الدین الحنیف فی النجف الأشرف و مدینة قم حتی بلغ بحمدالله مراتباً من الفضل و هو - ایّده الله تعالی - ممَّن یُنتفع بوجوده حیثما کان، لهذا أجبنا التنویه به و الإشارة الیه، و علی المؤمنین إکرامه و احترامه و رعایة جانبه لأنه أهلٌ لذلک - بحمدالله تعالی - و هو ثقتنا و مَنْ نعتمد علیه فی بَثِّ الأحکام و تعلیم الحلال و الحرام و النُّصح للمسلمین. و هو وکیلنا فی الامور التّی یرجع بها إلی الحاکم الشرعی عند الحاجة إلیه. و قد أذنّاکم بدفع الحقوق الشرعیّة إلیه من سهم الإمام - أرواحنافداه - و غیره من الواجبات، و الواصل إلیه من ذلک کلّه واصلٌ الینا. و قد أجزناه أن یصرف ما یحتاجه فی أمر معاشه من الحقوق و یوصل الباقی إلینا لإقامة الحوزة العلمیّة. و اوصیه - أیَّده الله تعالی - و سایر اخواننا المؤمنین - أیَّدهم الله تعالی - بما أوصی به السَّلَف الصالح من ملازمة التقوی‌ و التجنُّب عن الهوی‌ و التمسُّک بعروة الاحتیاط فی الدین و الدنیا. و أرجو من جنابه أن لاینسانی من صالح دعواته. والسلام علیه و علی إخواننا المؤمنین و رحمة الله و برکاته.
  بتاریخ 25 شهر جمادی الثانیة 1382
  روح الله الموسوی الخمینی
  ترجمه: ... و بعد، بر همه برادران مؤمن و متدین ما - که خداوند ارکان ایشان را استوار
 • ساخته و آنها را بر هر خیری موفق گرداند- پوشیده نیست که جناب عالم فاضل با تقوا شیخ حسین فرطوسی - دام علاه - از اهل فضل و فضیلت در امور شرعیه و معارف قدسیه است. ایشان مدتی از عمرِ خود را در خدمتگزاری به دین حنیف و پاک در نجف اشرف و شهر قم سپری کرده تا اینکه بحمد الله به مراتبی از فضل نائل شده است. و ایشان - ایّده الله تعالی - از کسانی است که هر کجا باشد از وجودِ وی بهره مند شوند، از اینرو بر ما لازم است که بر وجود ایشان [مؤمنین را] آگاه ساخته و به وی اشاره نماییم، و بر اهل ایمان نیز بزرگداشت، احترام و رعایتِ وی لازم است، از آن رو که وی اهلیت و شایستگی این معانی را دارد - بحمدالله تعالی. وایشان مورد وثوق و اطمینان ما بوده و کسی است که ما بر وی در نشر احکام و آموزش حلال و حرام و پند و نصیحت کردن به مسلمانان، اعتماد کرده ایم. و ایشان وکیل ما در اموری هستند که می‌بایست در آنها به هنگام نیاز به حاکم شرعی، رجوع به حاکم کرد. و به تحقیق که ما به مؤمنین، اجازه پرداخت حقوق شرعیه از سهم امام - اروحنا فداه - و غیر سهم امام از حقوق واجبه را به ایشان داده ایم. و هر آنچه که از این حقوق به ایشان برسد، به درستی که به ما رسیده است. و به ایشان اجازه دادیم که مصرف کند از این حقوق به مقداری که رفع نیاز وی بشود از آنها در امر معاش و زندگانی ایشان، و باقی حقوق را برای برپایی حوزه علمیه به ما برساند. و سفارش می‌کنم او را - ایَّده الله تعالی - و دیگر برادران ایمانی را- ایَّدهم الله تعالی- به آنچه که گذشتگان درست کارِ ما به آن سفارش کرده‌اند از ملازمت و همراهی تقوا و دوری و پرهیز از هوی‌ و دست یازیدن به ریسمان احتیاط در دین و دنیا. وامید دارم از ایشان که مرا از دعاهای پسندیده خود فراموش نکند. و درود و رحمت و برکات خداوند بر وی و بر برادران ایمانی ما.
  به تاریخ بیست و پنجم، ماه جمادی الثانیه 1382
  روح الله الموسوی الخمینی
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>