سخنرانی در جمع پرسنل نیروی هوایی (ارتباط روحانیون با قوای مسلح)
 •   سخنرانی
  زمان: صبح 18 فروردین 1360 / 2 جمادی الثانی 1401
  مکان: تهران، جماران
  موضوع: پیوند قوای مسلح با روحانیین و رعایت حدود وظایف مربوطه
  حضار: فکوری، جواد (وزیر دفاع و فرمانده نیروی هوایی) - چمران، مصطفی (نماینده امام در شورایعالی دفاع) - خلبانان و پرسنل نیروی هوایی
  بسم الله الرحمن الرحیم
  پیوند قوای مسلح با روحانیون و رعایت وظایف مربوطه
  من کم کم از بزرگی این عملی که آقایان انجام دادند وطرح ریزی که آقایان کردند، هرچه بیشتر صحبت شد بیشتر عمق مطلب را فهمیدم. این مسئله ثابت کرد که بحمد الله جوانان عزیز ما با اتکا به ایمان و خدا کارها را طوری انجام دادند که نظیر اعجاز بود ومن اگر از دعا چیزی بالاتر می‌دانستم آن را به آقایان هدیه می‌کردم، لکن دعای برای شما که من می‌کنم وکردم از همه هدیه‌ها بالاتر است. ومن از خدای تبارک وتعالی می‌خواهم که شما آقایان در همه مراحل موفق باشید وکشور خودتان واسلام عزیز را حفظ کنید وآن ریشه‌های فاسدی که در کشور هست، با جدیت خودتان از بین ببرید. ومن از همه ارتش، چه نیروهای هوایی، چه نیروهای زمینی، وچه نیروهای دیگر، دریایی، از همه قوای مسلح، همیشه پشتیبانی کرده‌ام ومی کنم واز قول ملت هم همین عمل را انجام داده و می‌دهم و شما را سزاوار این می‌دانم که ملت همه پشت سر شما وپشتیبان شماها باشند.
  ومن امیدوارم که این پیوند محفوظ باشد؛ پیوند شما آقایان نیروی هوایی ودریایی وزمینی وسایر قوای مسلح با روحانیین و پیوندتان با ملت. شما این مطلب را باید درست توجه بکنید که این روحانیین که در بین شما می‌آیند و یک کارهایی را انجام می‌دهند - در آن حدودی که باید انجام بدهند - اینها به صلاح هم شما و هم کشور و هم اسلام است. دستهایی می‌خواستند که شمارا از روحانیین جدا کنند وملت را به شما بدبین کنند.
 • باید شما توجه به این معنا بکنید که اگر چنانچه روحانیون همراه شما باشند - البته آنها در حدود آن چیزی که مأموریت دارند باید عمل کنند وبه قوّت خودش هم باید باقی باشد - آنها پشتیبان شما هستند. وقتی که نماینده روحانیین در پادگانها باشند، این برای شما نفع دارد واگر کسی این معنا را بگوید که اینها برای شما - مثلاً - ضرر دارد، این صحیح نیست. ملت به واسطه همین معنا پشتیبان شما باقی می‌ماند و من امیدوارم که این ارتباطی که الآن حاصل است بین همه قشرها، این ارتباط محفوظ بماند وکشور ما با همین ارتباط می‌تواند پیش برود. اگر چنانچه - مثلاً - یک گله‌ای هم هست از بعضی از روحانیین جوان، این را باید [با] مراجعه به - مثلاً - من یا اشخاصی که در آنجاها هستند [تا] حل بشود و حدود معلوم باشد. نه آقایان جلوگیری کنند از آن حدودی که آنها باید عمل بکنند ونه آنها تعدی کنند از آن حدودی که دارند، به طوری که هرکس مشخص باشد که چه باید بکند. روحانی که در آنجا باید تبلیغات بکند مشخص باشد ونباید کسی جلوگیری از تبلیغات او بکند، اگر یک وقت دیدید که یک کسی گفت باید جلوگیری کرد، بدانید دشمن شماست، دوست شما نیست وآنها هم نباید از آن حدودی که دارند تجاوز کنند؛ برای اینکه تجاوز از حدود اسلام، جایز نیست، هر کسی حد خودش را باید عمل بکند. و این یک سفارشی است که من به شما آقایان که هستید وهمه قوای مسلح این معنا را می‌گویم که این در آن پادگانهایی که مال لشکر هست، در قوای زمینی، در آنجا از قراری که شنیدم، یک مقدار بدرفتاری شده است با روحانیون، در صورتی که روحانیون آنجا که باشند پشتیبانی شما را بیمه می‌کنند، ملت پشتیبان شما خواهد بود واگر اینها نباشند، برای شما یک چیزهایی درست می‌کنند اشخاص که شما را از چشم ملت بیندازند. آنها هم باید در حدود خودشان، هم روحانیینی که هستند به آن مأموریتی که دارند باید عمل بکنند وتجاوز هیچ نکنند و هم آنها که مشغول فعالیت خودشان هستند، جلوگیری نباید بشود، مخصوصاً به آقای ظهیرنژاد زیادتر این مطلب گفته بشود.
  برای اینکه در حوزه قدرت ایشان یک مقداری با روحانیون رفتار خوش نشده است واین به ضرر خود آقایان خواهد بود.
 • چنانچه روحانیون هم در یک جایی - مثلاً - از آن حدودی که دارند تخلف کردند، باید اطلاع بدهند تا جلوگیری بشود. در هر صورت، من میل دارم که یک انسجامی ما بین شما وروحانیت وما بین شما وملت، بین خودتان، همه قوای مسلح، باشد. واین انسجام است که می‌تواند این کشور را نجات بدهد. وقتی شماکه دارید فداکاری می‌کنید ویک همچو معجزه‌ای را - تقریباً - ایجاد کردید، وقتی ببینید تمام ملت پشت سر شما ایستاده‌اند واز شما قدردانی می‌کنند، روحیه شما زیادتر خیلی خواهد شد؛ بخلاف اینکه شما یک کاری بکنید و ملت، کاری به این کار نداشته باشد. در رژیم سابق اگر یک کاری کردند، ملت اگر بر خلافش یک چیزی نمی‌گفت، موافقش هم نبود. او کار خودش را می‌کرد وکاری به این حرفها نداشت. اما امروز شما می‌بینید که ملت در همه جا، در همه امور، کار دارد. این از خصوصیات اسلام است واز خصوصیات کشور اسلامی است وجمهوری اسلامی، که مردم خودشان در صحنه باشند وخودشان ناظر امور باشند. شما می‌بینید در این جنگی که شما دارید می‌کنید ودر همه جا الآن مشغول‌اند و توافق دارند در این معنا که باید این پیشرفت بکند، با کمال جدّیت حتی آن بچه‌های کوچولو قلکهایشان را می‌آورند ومی شکنند ومی دهند. این سابقه ندارد در جایی، این برای این است که از اسلام یک نسیمی آمده است. ومن امیدوارم که اسلام به آن معنایی که هست در ایران پیاده بشود. اگر پیاده بشود، شما پیروزیتان صد در صد در همه جا هست و من باز هم تقدیر می‌کنم از این طرحی که دادید، از این اجرایی که کردید، از این امر بزرگی که شما انجام دادید تقدیر می‌کنم، چنانچه از همه قوای مسلحه تقدیر می‌کنم که مشغول‌اند به فداکاری و مشغول‌اند به کارهایی که محول به آنهاست. ان شاء الله، همه موفق ومؤید ومنصور باشید و پیروز باشید ان شاء الله.
  والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>