پیام تشکر به رئیس جمهور لیبی (جنگ تحمیلی - اتحاد کشورهای اسلامی)
 •   پیام
  زمان: 1361 هجری شمسی / 1402 هجری قمری
  مکان: تهران، جماران
  موضوع: پاسخ به پیام رهبر لیبی درباره جنگ تحمیلی و اتحاد کشورهای اسلامی
  مخاطب: معمرقذافی (رئیس جمهور لیبی)
  بسم الله الرحمن الرحیم
  سرهنگ معمر القذافی، رهبر جماهیری مردمی لیبی
  پیام شریف جنابعالی، که حاوی تذکرات و مطالبی خیرخواهانه بود، موجب تشکر گردید. امید است این روح خیرخواهی در تمام ملتهای اسلامی و رهبران آنان روز افزون باشد؛ که با حفظ اخوت اسلامی و تسلیم در مقابل احکام الهی، از کیان اسلام و کشورهای اسلامی و استقلال و آزادی ملتهای دربند ابرقدرتهای شرق و غرب پاسداری و نگهبانی کنند؛ و به دستور صریح قرآن، با یکدیگر برادر و رحیم، و در مقابل کفار و زورگویان شدید و مقاوم باشند. (1) جمهوری اسلامی ایران، برخلاف آنچه بوقهای تبلیغاتی کوشش در کریه نشان دادن چهره نورانی آن می‌کنند، مایل است با تمام کشورهای اسلامی دست اخوت و برادری دهد. و تجاوز و تعدی را به هیچ کشوری، خصوصاً کشورهای همسایه و منطقه و سایر کشورهای اسلامی را، به پیروی از احکام الهی، جایز نمی‌داند؛ چنانچه تجاوز و ستم را از هیچ کشوری نمی‌پذیرد؛ و در مقابل زورگوییها و ستمگریها تا پای جان ایستاده است.
  جنابعالی به خوبی می‌دانید که با هجوم وحشیانه حزب بعث عراق و قتل و غارت و تخریب مناطق عرب نشین و کردنشین و مناطق دیگر کشور مسلمان ایران، که جرمی جز دعوت به اسلام و اخوت اسلامی بین همه طوایف مسلمین نداشت، از طرف ایران جز دفاع از اسلام و مظلومان کشور خویش چیزی سر نزده. و با آنکه بحمدالله بالاترین‌

 • قدرت در منطقه است و بسیاری از شهرهای عراق در دسترس قوای مسلح ایران است و قدرت دارد در مدت کوتاهی تمام آنها را بکوبد و مقابله به مثل کند، لکن صبر و شکیبایی را نصبِ عین خود نموده؛ برای رضای خداوند متعال نموده است.
  و نیز جنابعالی می‌دانید با آنکه ایران کشوری انقلابی بود و در تمام انقلابات در رأس برنامه آنها قتل و حبس مخالفین و تعطیل احزاب و تبلیغات گروهها ولو با احتمال مخالفت بوده است، لکن به مجرد پیروزی دست تمام گروهها و احزاب را باز گذاشت، با آنکه بعض از آنان سوابق بسیار اسفناکی داشتند. تا آنکه خیانت و توطئه آنان با جمع آوری شواهد و ادله، به طوری که قابل انکار برای آنان نبود، ثابت شد. و در این حال به حکم اسلام برای دفاع از جمهوری اسلامی، که جز به مصالح مسلمانان و اسلام فکر نمی‌کند، چاره‌ای جز آنچه واقع شده است نبود. من به شما اطمینان می‌دهم که ملت ایران و دولت خدمتگزار آن شعار «نه شرقی و نه غربی» را تا جان و توان دارد حفظ می‌کند و گرایش به هیچ بلوکی نخواهد داشت، هر چند بوقهای تبلیغاتی گاهی آنان را متمایل به غرب و گاهی متمایل به شرق معرفی می‌کنند؛ و شاید موجب تردید دوستان ما نیز شود.
  اینجانب از جنابعالی و بعض کشورهای اسلامی که از آغاز انقلاب حقیقت را دریافته و به حسب اخوت اسلامی پشتیبان حق بوده و هستید تشکر می‌کنم. و امید دارم این دوستی و محبت پایدار باشد؛ و سایر کشورهای اسلامی دست از مخالفتهای خود با ما و شما بردارند و اخوت اسلامی را حفظ نمایند.
  از خداوند متعال پیروزی اسلام و مسلمین و به خود آمدن سران کشورهای اسلامی را برای رسیدن به آرمان اسلام را خواستار است. والسلام علیکم و رحمة الله.
  روح الله الموسوی الخمینی
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>