بیانات خطاب به مسئولان مؤسسه کیهان (عمل بر اساس ضابطه و قانون)
 •   بیانات
  زمان: صبح 13 دی 1361 / 18 ربیع الاول 1403
  مکان: تهران، جماران
  موضوع: عمل بر اساس ضابطه و طبق قوانین مجلس
  حضار: خاتمی، سید محمد (وزیر ارشاداسلامی و نماینده امام در مؤسسه کیهان) - شاهچراغی، سید حسن (مسئول مؤسسه کیهان)
  امروز فرصت بسیار مناسبی به دست مسئولان مملکت افتاده که باید حداکثر استفاده را به نفع اسلام و جمهوری اسلامی بکنند.
  روزنامه‌ها و وزارتخانه‌ها همه امکاناتشان را در مسیر خدمت به اسلام و نیازهای جامعه اسلامی به کار گیرند. در این زمینه تحول و نوسازی پیدا بکنند که اگر از این فرصتها استفاده نشود ما مسئول خواهیم بود.
  اشکال ندارد که نظر علما و صاحبنظران اسلامی که انحرافی ندارند در روزنامه‌ها مطرح بشود. امّا باید به این امر توجه داشت که آنچه مورد عمل باید قرار گیرد و به عنوان ضابطه در جمهوری اسلامی درآید، قوانینی است که از مجلس می‌گذرد و مورد تأیید و تصویب شورای نگهبان قرار گرفته است. باید مرز بین صاحبنظران و قوانین لازم الاجرا، در جامعه مشخص شود.
  [وزیر ارشاد درباره این دیدار گفت: امام بشدت از پاره‌ای جزوات که به نام سئوال و جواب ایدئولوژی برای گزینش افراد در مؤسسات و نهادهای جمهوری اسلامی در جامعه نشر می‌شود، اظهار نگرانی و ناراحتی کردند و حتی فرمودند:].
  می‌شود اینها را از جمله ضلال دانست (1). سئوالات، بسیار بی‌اساس و بیربط است و حتی بعضاً غیر اسلامی است. این جزوات نمی‌تواند و نباید ملاک گزینش و انتخاب افراد باشد، و اگر بر این اساس عده‌ای رد شدند باید در مورد آنها تجدید نظر بشود. باید این‌

 • جزوات به سرعت با همکاری همه مسئولان مملکت و قوه قضائیه در جامعه جمع آوری بشود. نباید اجازه داد اینچنین با مصالح اسلام و مسلمین بازی شود.
  [وزیر ارشاد اسلامی پیرامون تبلیغات حج گفت: این مسئله به عرض امام رسید که نظر به حساسیت امر تبلیغ حج، و اینکه نوعاً علما و روحانیون عهده‌دار این مسئله مهم هستند، و از سوی دیگر، مردم با توجه به تبعیت و علاقه‌ای که نسبت به حضرت امام دارند از مواضع و دستورات نماینده امام در حج پیروی می‌کنند، و باید این امر طوری باشد که هماهنگی کامل بین کسانی که تبلیغ به عهده آنهاست و نماینده امام، حاصل باشد. و اگر حضرت امام صلاح می‌دانند مسئول تبلیغات حج با موافقت نماینده حضرت امام در امر حج، مستقیماً وزیر ارشاد متصدی این امر بشود. امام فرمودند:].
  مصلحت این است که تبلیغات باید مستقیماً زیر نظر روحانیت باشد.
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>