سخنرانی در چمع مسئولان وزارت آموزش و پرورش (رابطه تعلیم و تهذیب)
 •   سخنرانی
  زمان: صبح 28 اسفند 1363 / 26 جمادی الثانی 1405
  مکان: تهران، حسینیه جماران
  موضوع: رابطه تعلیم و تهذیب
  حضار: اکرمی (وزیر آموزش و پرورش)، معاونان این وزارتخانه و مسئول نهضت سوادآموزی
  بسم الله الرحمن الرحیم
  مقدم بودن تزکیه بر دانش
  این که گفتید دانش آموزان، هم به جبهه می‌روند و هم مشغول تحصیل هستند، مورد تشکر است. من به همه آنان دعا می‌کنم. همه باید در جنگ وارد باشیم، ولی مسئله مهم در آموزش و پرورش با هم است، والّا آموزشِ تنها فایده‌ای ندارد و گاهی هم مضر است. مقدار صدمه‌ای که ایران از متفکرین و متجددین فرنگ رفته خورده است، از هیچ کس نخورده است، و این برای آن بود که، آنها آموزش داشتند ولی تهذیب و پرورش نداشتند. اساس که تهذیب بود، درست نشده بود و هم آنان بودند که بچه‌های ما را از ابتدا تا دانشگاه طوری تربیت می‌کردند که برای ملت و کشور مضر باشند و برای دیگران نافع.
  باید توجه کنید که دوره مدارس مهمتر از دانشگاه است، چرا که رشد عقلی بچه‌ها در این دوره شکل می‌گیرد. باید سعی کنیم تا کسانی که فرزندان ما را فاسد بار می‌آورند، به مدارس و دانشگاهها وارد نشوند و در این امر مسامحه نباید کرد. ممکن است الآن کاری نتوانند بکنند، ولی تا ده سال دیگر کارشان را انجام می‌دهند. ما با آنان که با اسلام دشمن‌اند مخالفیم و در مقابلشان می‌ایستیم، ولی با کسانی که با اسلام دشمنی ندارند و دنبال کار خودشان هستند کاری نداریم. مسئله ما اسلام و کشور اسلامی است. مابرای اسلام این همه جوان داده‌ایم، لذا باید نگذاریم خون آنان هدر رود. ما دانشمندی که برای بشریت مضر است را می‌خواهیم چه کنیم؟ امروز دنیا در آتش دانشِ دانشمندانِ‌
 • مضر می‌سوزد. این سلاحهای مخرب و بمب و موشکها را همین دانشمندان ساخته‌اند.
  لذا دانش باید همراه با تزکیه باشد، اصلاً تزکیه مقدم بر دانش است.
  مسئولیت خطیر معلمان در تربیت دانش آموزان
  همه معلمین در فکر این باشند که خودشان را تهذیب کنند، باید خود را مهذب کنند تا حرفشان در دیگران اثر کند. معلمین و همه کسانی که در شغل معلمی به سر می‌برند باید بدانند که شغلشان بسیار مهم است؛ باید توجه کنند که بچه‌ها را از ابتدا خوب بار بیاورند، که دانشگاه دیر است. معلمین باید احساس کنند که پیش خدا مسئولند، اگر بچه‌ها بد تربیت شوند اینها هم مسئولند، اگر در این مورد من و شما هم سکوت کنیم مسئولیم.
  امیدوارم مردم در ساختن مدارس که برای فرزندان خودشان است سعی لازم را بنمایند. کمک به مدارس، کمک به خودشان و به فرزندانشان و به این کشور و ملت است.
  باید کشور را آباد کنیم. امیدوارم آن اندازه که مردم می‌توانند کمک کنند و فکر نکنند که باید حتماً رقم کمک آنها درشت باشد. در امر ساختن مدارس، با رقمهای ریز هم می‌شود شرکت کرد، البته رقم درشت هم به جای خود. به همه معلمین و بچه‌ها سلام مرا برسانید. و همین‌طور سر کلاسها به آنها بگویید که خودتان را برای آینده، خوب درست کنید.
  والسلام علیکم و رحمة الله‌
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>