اجازه نامه به آقای عباس واعظ طبسی (حفظ اموال و موقوفات آستان قدس رضوی)
 •   اجازه‌نامه
  زمان: 17 خرداد 1367 / 22 شوال 1408
  مکان: تهران، جماران
  موضوع: تأکید بر اهمیت حفظ اموال و موقوفات آستان قدس رضوی
  مخاطب: واعظ طبسی، عباس (تولیت آستان قدس رضوی)
  [بسمه تعالی شأنه. محضر مبارک مرجع عالیقدر و رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خمینی - مدظله العالی.
  محترماً، با اهدای تحیات وافره و آرزوی سلامت و طول عمر برای آن امام بزرگوار. بدین وسیله معروض می‌دارد، از آنجا که حفاظت و نگهداری از اموال و موقوفات آستان قدس رضوی و استفاده از آن در جهت رفع استضعاف مادی و معنوی و تعظیم شعائر دینی و مذهبی همواره مورد توجه و عنایت خاص آن حضرت بوده است که بارها بر آن تأکید فرموده‌اید، حقیر به حکم وظیفه اسلامی و انقلابی در جهت اجرای اوامر مطاع و دستورات مؤکد حضرتعالی پیوسته در این راه کوشا بوده، و در آستانه پایان نخستین دهه پر خیر و برکت انقلاب اسلامی علاوه بر تقدیم هدایای نقدی و جنسی به جبهه و رزمندگان عزیز و بازسازی هویزه و احداث بنای دانشگاه علوم اسلامی رضوی، ساختمان کتابخانه عظیم مرکزی، و دیگر مراکز فرهنگی و پژوهشی، دارویی و درمانی و ابنیه با شکوه اسلامی همچون صحن قدس، و صحن جمهوری اسلامی و نیز طرح در دست اجرای اطراف حرم مطهر که به یقین با آنچه در سالیان متمادی حکومتهای جائر و ستمگر انجام گرفته قابل مقایسه نیست، نسبت به احیای اراضی مزروعی و کشاورزی، و عمران و آبادی رقبات موقوفه که در حقیقت نقش عمده‌ای در بالا بردن سطح تولید و پیشبرد شعار مقدس خودکفایی کشور اسلامی‌مان دارد، مساعی بیدریغ مبذول داشته‌ایم که امیدواریم مورد قبول خداوند منان و خشنودی و رضایت حضرت رض - علیه السلام - قرار گیرد.
  مع الوصف، عناصری ناآگاه سعی کرده‌اند خساراتی را بر بخش کشاورزی اعم از ابزار و محصولات این آستانه مقدسه تحمیل نمایند که به‌طور قطع در روند امور و پیشرفت کار زراعت و مآلاً کمک به‌
 • اقتصاد مملکت اسلامی موانعی را ایجاد می‌کند.
  البته شکی نیست که با اعتماد به الطاف خداوند متعال و عنایات خاصه حضرت ثامن الائمه علی بن موسی الرض - علیه السلام - و در پرتو رهنمودهای حکیمانه آن حضرت، همچون گذشته بدون هیچ گونه تردید و تعللی حسب الامر به ادای تکلیف الهی و وظیفه شرعی خویش خواهیم پرداخت. با اینهمه خاضعانه انتظار دارد، همچنان از نظرات و ارشادات آن مقام معظم و منیع که علی الدوام در هر برهه‌ای الهامبخش و راهگشا و تعیین کننده بوده و می‌باشد، بهره مند گردیم.
  در جوار مضجع منور حضرت علی بن موسی الرض - علیه السلام - طول عمر و سلامت آن وجود مبارک و پیروزی نهایی رزمندگان اسلام را از پیشگاه حق تعالی مسئلت دارم. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.
  - 14 / 3 / 1367 - عباس واعظ طبسی‌].
  بسمه تعالی
  جناب حجت الاسلام آقای واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی - دامت افاضاته
  با سلام و آرزوی موفقیت بیشتر برای شما. زحمات و تحمل سختیهای شما قبل از انقلاب تا به ثمر رسیدن آن و تلاشتان بعد از انقلاب برای تثبیت نظام نوپای جمهوری اسلامی برکسی پوشیده نیست.
  جنابعالی از چهره‌های درخشان مدیریت و انقلاب اسلامی در ایران و بخصوص در استان خراسان می‌باشید. تمامی مسئولان نظام اسلامی، از جمله جنابعالی باید موانع را از سر راه برداشته و با صبر و تدبیر بدان گونه که رضای خدا است پیش روند. شما در راه حق و شیرینِ کمک به مستضعفین و محرومین از هیچ کوششی فروگذار ننموده ونخواهید نمود. و چون گذشته توجه داشته باشید که باید بدون کوچکترین گذشتی به موقوفات حضرت امام رض - علیه السلام - بدان گونه که واقفین وقف کرده‌اند عمل کنید.
  امیدوارم با هماهنگی شما و مسئولان آن دیار مقدس، تمامی موقوفات ثامن الحجج‌
 • - علیه السلام - به‌طور جدی حفظ گردد. و مسئولان ذی ربط باید کمک لازم را در هر موردی که لازم داشته باشید بنمایند، تا به کمک همه مسئولان به فقرا و مستمندان خدمات بیشتری گردد و رضای خداوند تحصیل شود. توفیق جنابعالی را از خداوند متعال خواستارم.
  به تاریخ 17 خرداد ماه 1367 هجری شمسی
  روح الله الموسوی الخمینی
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>