سخنرانی در جمع پاسداران (تأکید بر رأی به جمهوری اسلامی)
 •   سخنرانی
  زمان: 28 اسفند 1357 / 20 ربیع الثانی 1399
  مکان: قم
  موضوع: رأی به جمهوری اسلامی
  حضار: جمعی از پاسداران انقلاب و اقشار مختلف مردم
  بسم الله الرحمن الرحیم
  پیروزی ابتدایی
  من از شما برادران محترم که برای تفقد ما آمدید تشکر می‌کنم. از خدای تبارک و تعالی سعادت همه شما را خواستارم. ما تاکنون نصف راه را پیمودیم؛ یعنی دست اجانب را تا حدودی کوتاه کردیم و دست ستمکاران را قطع کردیم لکن برای ساختن مملکت باز خیلی وقت لازم داریم، و برای قیام (1) حکومت اسلامی نیز وقت لازم است و فعالیت ما اگر چنانچه در این موقع حساس سستی بکنیم یا گمان کنیم که پیروز شدیم - که گمان پیروزی باز سستی می‌آورد - اگر شما گمان کنید که دیگر پیروز شدید و باید بروید سراغ کسب و کارتان و بی‌اعتنا باشید راجع به مقدراتتان، من خوف این را دارم که شکست بخوریم. ما پیروز نشدیم تاکنون؛ ما پیروز بر سلسله پهلوی شدیم، آنها را خارج کردیم لکن ریشه‌های آنها باز ممکن است باقی باشد. پیروز شدیم، تا حدودی که دست اجانب را تا یک مقداری قطع کردیم؛ لکن آنها در کمین هستند، آنها ساکت نمی‌نشینند. آنها به ایران علاقه وافر دارند! آنها مخازن ما را می‌خواهند؛ ایران نسبت به آنها حیاتی است. ما نباید فرض کنیم که چون این پیروزی ابتدایی را پیدا کردیم دیگر کار گذشته است؛ کار نصفه شده است، شاید بیشتر از نصفش باقی مانده باشد.
  رأی من «جمهوری اسلامی»
  ما باید با تمام قوا کوشش کنیم که وحدت خودمان را حفظ کنیم، و قصدهای خودمان‌

 • را اسلامی کنیم و در چند روز دیگر که رفراندم می‌شود، همه ما به حکومت اسلامی - یعنی به جمهوری اسلامی - رأی بدهیم. من خودم رأیم جمهوری اسلامی است و از همه آقایان تقاضا دارم که همین رأی را بدهند. البته همه مختارند هر رأیی را می‌خواهند بدهند لکن تقاضای من از ملت این است که همین رأی را بدهند.
  و من امیدوارم که با وحدت کلمه - شما برادرها - و با اینکه قصدتان را برای اسلام خالص کنید، پیشرفت خواهید کرد؛ چنانچه پیروزی تاکنون هم [از] وحدت کلمه شما [بود]، و اینکه همه برای اسلام و مقصد این بود که حکومت اسلامی باشد.
  لزوم فعالیت همه اقشار
  ان شاء الله اگر - چنانچه - جمهوری اسلامی برپا بشود، البته با تدریج، بسیاری از امور اصلاح می‌شود. و امیدوارم که همه امور اصلاح بشود؛ و مملکت مال خود شما باشد و خود شما مملکت را اداره بکنید. من امیدوارم که همه اقشار مملکت فعالیت داشته باشند؛ و کشاورزها در کشاورزی جدیت داشته باشند و خصوصاً مواد غذایی را بیشتر تهیه کنند، دامدارها دامداری کنند، و تجار و کَسَبه کسبِ صحیح بکنند، گرانفروشی نکنند. از قراری که گفته می‌شود اشخاصی خیلی گرانفروشی و بی‌انصافی می‌کنند؛ بدانند اینها که ملت ما الآن - بسیاری از آنها - ضعیف هستند، بسیاری از آنها در این قضایا ضرر بردند، بسیاری از آنها از پا درآمدند. اگر بنا باشد که کاسبها باز یک گرانفروشی را راه بیندازند و بی‌انصافی بکنند ممکن است که اینها صدمه زیاد بخورند. من خواهش می‌کنم از تمام اقشار ملت که انصاف را نصب عین خودشان قرار بدهند، رضای خدا را نصب عین خودشان قرار بدهند؛ خداوند به آنها برکت خواهد داد. خداوند ان شاء الله شما را سعادتمند و در دنیا و آخرت روسفید کند.
  والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته‌
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>