بیانات خطاب به سفیر یمن شمالی (مشکلات عمده مسلمانان)
 •   بیانات
  زمان: 26 تیر 1358 / 22 شعبان 1399
  مکان: قم
  موضوع: بیان مشکلات عمده مسلمانان
  مخاطب: سفیر یمن شمالی
  بسم الله الرحمن الرحیم
  تشکر می‌کنم از اینکه به ملاقات من آمده اید؛ و همین طور از ملت شما. اسلام یک دین آسمانی است که برای ارشاد ملتها و رفع اختلاف بین آنان و هدایت به کمالات انسانی و رفع ظلم و بیدادگری آمده است. لکن مسلمین - مجموعاً و تقریباً - همین طور دولتهای اسلامی از آن سرّی که اسلام برای آن آمده است، یا غافل بودند و یا تغافل کردند. و همه گرفتاریهایی که برای مسلمین در طول تاریخ ایجاد شده است برای همین جهت است که از تعلیمات اسلام دور بودند، و نتوانستند آن هدایتی را که اسلام برای آن آمده است ادراک کنند، و یا به واسطه اغراضی که داشتند نتوانستند انجام بدهند.
  مشکل عمده مسلمین همان دوری از اسلام و قرآن است؛ و اگر مسلمین به حسب امری که خدای تبارک و تعالی فرموده است وَاعتَصِمُوا بِحَبلِ اللهِ جَمِیعاً و لَاتَفَرَّقُوا (1) اگر به همین یک امر و نهی عمل می‌کردند، تمام مشکلاتشان - مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی‌شان - رفع می‌شد؛ و هیچ قدرتی نمی‌توانست با آن مقابله کند. لکن مع الأسف به واسطه غفلت بعضی و عدم توجه بعضی و تغافل بعضی، از این امر محروم ماندند؛ و تا این امر الهی تحقق پیدا نکند، باید مسلمین انتظار گرفتاریهای بیشتر داشته باشند.
  مشکل دیگری که هست عدم تفاهم بین دولتها و ملت است. جدایی ملت از دولت بلکه رو در رو قرار گرفتن آنها، موجب ضعف آنها و گرفتاری دولت و ملت شده است؛

 • و تا این مشکل را خود دولتها رفع نکنند روی سعادت را نخواهند دید، و همیشه گرفتار دست خیانتکاران و اجانب خواهند بود.
  من از خدا می‌خواهم که مسلمین را بیدار و آشنا به وظایف اسلامی بکند؛ معتصم به «حبل الله» بشوند، که اساسِ رفع گرفتاریهاست.
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>