پیام رادیو - تلویزیونی به ملت ایران در آغاز سال نو (عید از دیدگاه اهل معرفت)
 •   پیام رادیو - تلویزیونی
  زمان: صبح 1 فروردین 1363 / 17 جمادی الثانی 1404
  مکان: تهران، جماران
  موضوع: پیام رادیو تلویزیونی به مناسبت عید نوروز
  مخاطب: ملت ایران
  بسم الله الرحمن الرحیم
  در آرزوی برافراشته شدن پرچم اسلام در جهان
  از خدای تبارک و تعالی خواستارم که به برکت حضرت ولی امر - سلام الله علیه که این کشور، کشور اوست، این سال جدید را بر همه مسلمین جهان خصوصاً بر ملت عزیز ما مبارک کند. مبارک باد این پیروزی بزرگ اسلام بر کفر، و مبارک باد این جهاد بزرگ مجاهدین ما در راه اسلام. ان شاء الله این روز عید مبارک باشد بر همه. و امید است که خدای تبارک و تعالی با عنایات خاص خودشان این ملت را، همان طوری که تاکنون به پیروزی رسیده است به پیروزی بیشتر برساند. و امیدوارم که خدای تبارک و تعالی شهدایی که در این پیروزی جان خودشان را از دست دادند، به رحمت خودش واصل کند و به همه ملت ما، خصوصاً به بازماندگان شهدا و به مجروحین و معلولین ما و به مفقودین و به خانواده‌های همه اینها، به همه مجاهدین از هر طریقی که هستند، از هر قشری که هستند ان شاء الله این عید مبارک باشد. و در سایه عنایات حق تعالی و در سایه عنایات حضرت ولی امر - سلام الله علیه - روحی فداه، این ملت آن چیزی را که خدای تبارک و تعالی از او خواسته است به او برساند و دست ستمکاران را از این کشور کوتاه کند. این عید و این روز جدید طلیعه‌ای است ان شاء الله بر اینکه این ملت به آن خواستی که دارد، به آن خواستی که آن خواست، خواست خدای تبارک و تعالی است به زودی برسد و همان طوری که تاکنون با قدرت به پیش رفته است و دست ستمکاران را از این کشور کوتاه کرده است، باز هم با همین قدرت به پیش برود و کشور خودش را نگه دارد.
 • و امیدوارم که اسلام پرچم خودش را بر سر همه مسلمین جهان افراشته کند و دست ستمکاران را از کشورهای اسلامی کوتاه کند، و این ملت را توفیق بدهد که در راه رضای او صرف بشود، و در راه رضای او عمل کند.
  برداشت اهل معرفت از عید
  البته عیدهایی که اسلام تأسیس فرموده است برداشتهای مختلفی از آن به حسب نظرهای مختلفی که اهل نظر دارند و به حسب قشرهای مختلفی که برخورد می‌کنند با آن بسیار مختلف است. آن برداشتی که اهل معرفت از عید می‌کنند، با آن برداشتی که دیگران می‌کنند بسیار مختلف است. آنها بعد از اینکه در ماه مبارک رمضان آن ریاضتها را می‌کشند و کشیدند، روز عید روز لقای آنهاست، لقاء الله است آن روز برای آنها.
  الِغَیرِکَ مِن ظُهورِ مالَیْسَ لَکَ‌ (1) آنها همه چیز را از او می‌دانند و آن روز را عید می‌کنند برای اینکه بعد از ریاضات یوم ورود است به حضرت. و عید قربان را بعد از اینکه تمام عزیزان خودشان را از دست دادند مهیا برای ملاقات می‌شوند. آن هم ملاقات است بعد از اینکه نفس خودشان را کشتند و هرچه عزیز است در راه خدا از آن گذشتند، آن وقت است که روز لقاست. و جمعه هم اجتماعاتی که مسلمین با هم می‌کنند مهیا می‌شوند اهل معرفت برای لقاء الله. پس برداشت آنها از عید، غیر برداشت ماست و ما هم امیدواریم که به تبع اولیاء خدا به جلوه‌ای از آن جلوه‌ها برسیم و ذره‌ای از آن معارف در قلب ما واقع بشود.
  و امیدواریم که ملت ما همان طوری که جوانان ما تحول پیدا کردند و راه صد ساله را با یک شب پیمودند، این تحول نصیب ملت ما همه بشود. بحمدالله نسیمی از این مسائل در این کشور وزیده است، و لهذا پیروزیهایی که ما داریم پیروزیهایی نیست که مال یک ملت چهل میلیونی که دارای هیچ نیست باشد، اینها پیروزی‌ای است که اسلام برای ما آورده است، خدای تبارک و تعالی به ما عنایت فرموده است. هرکس از شرق و غرب هرچه می‌خواهد بگوید، ما راه خودمان را داریم می‌رویم. و امیدواریم که این راه را به آخر

 • برسانیم. آنها البته از باب اینکه ناراحت هستند از اینکه دست‌شان از منافع خودشان در این کشور کوتاه شده است، و خوف این را دارند که از کشورهای دیگر هم کوتاه بشود، این است که توطئه‌های خودشان را می‌کنند و خواهند کرد بعد از این، و خدای تبارک و تعالی هم این توطئه‌ها را خنثی خواهد کرد ان شاء الله. و من امیدوارم که به یمن برکات حضرت صاحب - سلام الله علیه و روحی فداه - این کشور، کشور پیشرفته‌ای بشود از حیث اخلاق، از حیث دیانت، از حیث معنویات و از حیث همه چیزها، مادیات و همه چیز. و بحمدالله ما هر روزی را که می‌گذرانیم از روز سابق برای ما بهتر است. و من امیدوارم که این سال بهتر از همه سالها باشد و خداوند همه را توفیق بدهد که قدر نعمت‌های خدا را بدانند و بدانند که همه چیز از اوست. اگر همه چیز را از او دانستند دیگر در هیچ چیز ناراحت نمی‌شوند. ناراحتیها برای این است که انسان از خودش می‌بیند. ما در فقدان عزیزانمان که ناراحت می‌شویم برای اینکه، اینها را از خودمان می‌دانیم. اگر ما همه را از خدا بدانیم و ببینیم که اینها نعمتی هست که خدا داده، نعمتی هست که خدا می‌برد پیش خودش، شهدا مهمان خدا هستند، اگر اینها را ما واقعاً در قلبمان ادراک بکنیم. عید می‌شود برای کسانی که شهید دارند، عید می‌شود برای کسانی که مجروح شدند، عید می‌شود برای کسانی که در راه خدا عزیزان خودشان را از دست دادند، برای اینکه این عزیزان، عزیزان خدا هستند، اینها همه از او هستند.
  مجامع بین المللی مدافع جنایات صدام
  و من امیدوارم که این حس و این ایمان در ما پیدا بشود و تقویت بشود امیدوارم که این مسلمین به خود بیایند. شما می‌بینید که در حالی که صدام آن کار را کرد، آن جرم را مرتکب شد، ما را محکوم کردند به جای اینکه اینها بنشینند با هم و بگویند کسی که روی مسلمین، روی ملت عرب، روی ملت غیر عرب، روی فارس، روی همه، بمب های شیمیایی می‌ریزد، این محکوم است در دنیا، لکن مجامع دنیا یک کلمه‌ای می‌گویند، باز هم می‌گویند باز معلوم نیست که مال آنجا باشد، معلوم نیست که اینها آن باشد و ما را
 • محکوم می‌کنند. در مقابلش در عین حالی که سازمان بین المللی (1) این مسئله را تعقیب دارد می‌کند، دنبالش بی‌فاصله ایران را برای نقض حقوق محکوم می‌کند. این توطئه است برای پوشاندن او. یا بعدها نمی‌گویند، یا اگر بگویند با این توطئه می‌خواهند روپوشی از آن بکنند، لکن ما متوسل هستیم به خدای تبارک و تعالی. و امیدواریم که این سالی که می‌آید یک سال پر برکتی برای این کشور و برای مسلمانها باشد. و امیدواریم که خداوند تبارک و تعالی ما را توفیق بدهد که در خدمت او باشیم.
  وقتی در خدمت او هستیم از چیزی باک نداریم. و امیدوارم که این سال باز مبارک باشد بر همه قشرهای ملت و همه کسانی که در زیر سایه جمهوری اسلامی هستند و بر همه ملتهای ضعیف.
  والسلام علیکم و رحمة الله

صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>