سخنرانی در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی (خط مشی مجلس شورای اسلامی)
 •   سخنرانی
  زمان: صبح 24 مهر 1364 / 1 صفر 1406
  مکان: تهران، حسینیه جماران
  موضوع: خط مشی مجلس شورای اسلامی
  حضار: هاشمی رفسنجانی، اکبر (رئیس) - نمایندگان مجلس شورای اسلامی
  بسم الله الرحمن الرحیم
  لزوم تأیید مجلس
  من قبلاً از آقایانی که زحمت دادم معذرت می‌خواهم، لکن بعض مسائل هست که موجب شد من به خدمت آقایان برسم و آن چیزی که تکلیفم هست، عرض کنم. اولاً که هیچ نگرانی‌ای در این مسائل نیست و من تأیید می‌کنم مجلس را و همیشه سفارش می‌کنم به ملت که مجلس را باید تأیید کنند. و مجلس از ارگانهایی است که لازم است بر همه ما که او را تأیید کنیم. و هیچ کس حق ندارد که راجع به مجلس جسارتی بکند، و مجلس حقش است که موافق و مخالف داشته باشد و ممتنع، و یک مسئله‌ای است که همیشه باید در مجلس باشد و این امری است که گذشت و در او هیچ صحبتی نیست.
  انتقاد سالم و راهنمایی دولت توسط مجلس
  آن چیزی که موجب زحمت آقایان است، این است که ما راجع به آتیه صحبت کنیم، گذشته گذشته است. الآن یک واقعیتی است و آن اینکه مجلس رأی اعتماد داده است به نخست وزیر. این یک واقعیتی است که در قبال همه ما واقع شده است، و این سه وضعی که در مجلس آمده است که رأی ممتنع و رأی مخالف و رأی موافق، اینها همه برای این بوده است که تشخیص دادند این مطلب را، در آن هم صحبتی نیست. صحبت این است که آیا از این به بعد مخالف می‌خواهد کارشکنی بکند برای دولت، به ترتیب غربی‌اش می‌خواهد عمل کند؟ برای اثبات اینکه ما راست گفتیم، می‌خواهد اسلام را شکست بدهد، می‌خواهد جمهوری اسلامی را شکست بدهد؟ یا اینکه عقل اقتضا می‌کند که‌
 • حالایی که در مقابل این امر واقع شده است، اینکه عقیده‌اش این است که به طورشایسته عمل نشده است و از این بهتر می‌شد عمل بشود، هدایت کند، کمک کند که به‌طور شایسته عمل بشود که در دوره آتیه همه رأی بدهند، نه اینکه کارشکنی کند، و خدای نخواسته در یک همچو موضع حساسی که ما واقع هستیم دولت را به شکست برساند، و این از اموری است که برخلاف اسلام است، بر خلاف مصالح کشور است و برخلاف مصالح خودتان است. اگر شما اعتقاد به اسلام دارید و عقیده دارید - چنانچه دارید - و اعتقاد دارید که باید کشور با قدرت پیش برود و در این موضع در جنگ پیروز بشود، راه برای ابرقدرت‌ها بسته بشود و کشور ما قوی بشود، باید کوشش کنید در تأیید، نه کوشش کنید در انتقاد. انتقاد سالم باید بکنید، این هم در پیشرفت مسائل مؤثر است.
  انتقاد سالم و راهنمایی دولت در همه کارهایی که می‌خواهد انجام بدهد، اینها از اموری است که لازم است. اما اینکه خدای نخواسته، یک وقت برای اینکه اثبات کنید مطلب خودتان را راجع به دولت، بخواهید کارشکنی بکنید، دولت را به شکست وادار کنید، ملت را تضعیف کنید، دولت را تضعیف کنید، اسلام را به شکست برسانید، این یک مطلبی است که الزاماً باید جلوش گرفته بشود و من امیدوارم این‌جور نباشد.
  اظهار نظرهای خیرخواهانه مجلس درباره دولت
  مجلس امروز مثل مجلس‌های سابق نیست که در یک محل دربسته و سربسته‌ای بین خودشان صحبت بشود، و بعد هر کدامش را خواستند منتشر کنند و هر کدام را نخواستند نکنند. مجلس امروز مستقیماً منتشر می‌شود مسائلش، و حتی آن اشخاصی که در مزرعه‌ها مشغول زراعت هستند، رادیو دارند و مسائل را می‌توانند بگیرند. ملت ما هم امروز مثل سابقش نیست که بی‌تفاوت باشد در امور. ملت ما هم مواظب است و مراقب است و همه امور را مشاهده می‌کند. باید آقایان بدانند که اگر چنانچه یک وقت خدای نخواسته وسوسه‌ای پیش بیاید، یا کسی باشد که بخواهد وسوسه‌ای پیش بیاورد در خارج و داخل، تضعیف کند دولت را و نگذارد که مسائل پیش برود و همه چیزهایی که باید
 • موافق با اسلام باشد پیش برود، مردم مواظب‌اند و مطلع‌اند و شناسایی می‌کنند و سکوت نمی‌کنند. بنابراین، توصیه من به آقایان به‌طور جِد این است که باید شما که می‌بینید که دولت نتوانسته به آن طوری که دلخواه است عمل بکند، باید از این به بعد تعقیب کنید، تأیید کنید، همراهی کنید، کمک کنید تا کشور شما رو به سلامت برود، و احتراز کنید از یک چیزی که برخلاف رضای خداست و برخلاف رضای ملت است. از آن طرف هم به آقایانی که در آن طرف واقع شده‌اند، عرض می‌کنم که شما برای اینکه تشخیص مصلحت دادید این کار را کردید، حالا از این به بعد اگر چنانچه، از دولت یک چیزی برخلاف دیدید، برای اینکه بگویید ما مصلحت دیدیم و برای مصلحتمان این کار را کردیم و اثبات کنید حرف خودتان را بخواهید تأیید کنید از دولت در موارد بیجا، آن هم برخلاف شرع است. همان طوری که همیشه بنابر این است و همیشه سفارش شده است، مجلس یک مجلس مشورتی اسلامی است، نه یک مجلسی است که در جاهای دیگر متعارف است و مربوط به این مسائل اسلامی نیست و کاری به مذهب ندارد.
  مجلس اسلامی است، باید نظرها، نظرهای خیرخواهانه اسلامی باشد، هم درباره دولت، هم درباره وزرا. وزرایی که شما انتخاب می‌کنید، باید همان طوری که گفته شده است شرایطی داشته باشند که کاردان باشند و یک‌طور نباشد که یک وزیری باشد که بعد نتواند کار بکند؛ فعال باشد. و کمک کنید که یک همچو وزرایی [انتخاب‌] بشود و زودتر کار هم انجام بگیرد.
  برخوردهای اسلامی سالم نمایندگان مجلس
  خوب، ما الآن در مشکلات هستیم، نباید دولت یک مدت طولانی تعطیل باشد، باید به طوری که صلاح است زود او به حسب تکلیفش [معرفی بشود] و آقای رئیس جمهور هم به حسب تکلیفشان آن قدری که تشخیص می‌دهند، تأیید بکنند، و بعد هم آمد مجلس، زود مسئله را تمام کنید؛ نگذارید طولانی بشود و ضرر است برای اسلام، ضرر است برای کشور، امروز کشور مثل روزهای آرام نیست که اگر چهل روز هم، پنجاه روز
 • هم، یک ماه هم، دو ماه هم، سه ماه هم دولت نتواند کار بکند، اشکالی نداشته باشد.
  امروز یک روزش هم برای دولت حساسیت دارد و باید کار بکنند. بنابراین عرض من این است که باید آقایان نظر داشته باشند، انتقاد کنند، انتقاد سازنده، انتقاد نصیحت، و انتقاد خصمانه نکنند.
  در نطقهای قبل از دستور و در صحبتهایی که وقتی معرفی می‌کنند وزرا را هتاکی نکنند این از شأن آقایان دور است. نباید یکی دیگری را تضعیف کند، همدیگر را تضعیف کنند، نه آنهایی که در اکثریت هستند، نه آنهایی که در اقلیت هستند، نه آنهایی که ممتنع هستند، هیچ کدام نباید این کار را بکنند، برای اینکه این خلاف رضای خداست، خلاف شرع است.
  البته باید انتقاد کرد، مسائل را گفت و هرچه به نظر آقایان می‌آید باید بگویند، و اگر نگویند خلاف است. پس بنابراین، یک مطلب راجع به این است که برخوردها، برخوردهای اسلامی سالم باشد، چه در مجلس و چه در خارج مجلس. و یک صحبت این است که زودتر این مجلس تمام کار را انجام بدهد، و وزرا را زودتر و البته با نظر، با دقت همه چیز و به‌طور سریع این کار انجام بگیردکه تعطیل نباشد امور. مادر وضعی هستیم، در جنگ هستیم، در همه گرفتاریها هستیم، توطئه‌ها هستند و ما باید زودتر این کار را انجام بدهیم تا اینکه ان شاء الله این کشور [نمونه‌] باشد.
  مداخله ننمودن قوای مسلحه در امور سیاسی
  از آن طرف هم من به قوای مسلحه؛ چه ارتش باشد و چه [نیروهای‌] محلی باشد و چه پاسدارها باشند، به همه آنها سفارش می‌کنم که در امور سیاسی دخالت نکنند. این طور نباشد که یک دسته‌ای بروند راجع به اینکه کی این طوری گفته، یک دسته‌ای بگویند راجع به آنها، به آنها مربوط نیست، آنها باید مشغول جنگ باشند. ولی خوب، معلوم است که آنها مطلع می‌شوند از مجلس، نمی‌گویم مطلع نشوند، دخالت نکنند. و آقایان باید بدانند که اگر چنانچه در مجلس یک اضطرابی واقع بشود و یک وضع‌
 • ناخوشی پیش بیاید، آن تأثیرش در جبهه‌ها هست و در کارخانه‌ها هست و در کشاورزیها هست و در همه جا تأثیر دارد و این به عهده شماست.
  الآن یک تکلیف بزرگ به عهده شماست، به عهده همه شماست و آن اینکه کاری نکنید که به واسطه اعمال شما و به واسطه برخوردهای ناهموار خدای نخواسته، یک وقت پیش بیاید در همه کشور یک آثار سوئی واقع بشود و یک وقتی یک اضطرابی واقع بشود. از آن طرف هم توطئه‌ها معلوم است که هست و موجود است الآن در کشور ما، و خدای نخواسته، آنها هم دامن بزنند، یک وقت هیاهویی در همه جا پیدا بشود. و من به همه ملت سفارش می‌کنم که در این امور آرامش خودشان را حفظ کنند و هیچ حرکتی که برخلاف این آرامش است انجام ندهند، و مجلس را تأیید کنند و وکلا را تأیید کنند و اصلاً راجع به اینکه چه شده است حرفی نزنند و راجع به آینده مواظب باشند که کارها ان شاء الله به خوبی پیش برود و کارها [انجام‌] بشود.
  اتحاد نیروها در مقابل توطئه‌ها
  مطلب دیگری را که می‌خواستم عرض کنم راجع به این است که ما همیشه از اول ارتش را تأیید کردیم، و آن وقتی که می‌خواستند ارتش منحل بشود و نظرهای سوئی در کار بود، نظرهای فاسدی در کار بود، و می‌خواستند ارتش را ساقط کنند، از بین ببرند، و می‌گفتند ما دیگر ارتش نمی‌خواهیم، در آن وقت ما برخلاف گفتیم و گفتیم ما ارتش لازم داریم. و ارتش هم بحمدالله الآن تصفیه شده است، ارتش الآن ارتش بسیار خوبی است و دارند خدمت می‌کنند و ما آنها را تأیید می‌کنیم، چنانچه پاسداران را تأیید می‌کنیم. همه اینها باید با هم باشند تا این کشور را بتوانند نگه دارند.
  این‌طور نباشد که ارتش خیال کند یک ارگان علی حده است و سپاه هم خیال کند که یک قوه علی حده هست و دیگران هم این‌طور حساب کنند. همه شما یک قوه هستید برای حفظ آرامش و برای حفظ کشورتان و برای حفظ اسلامتان. این یک تکلیفی است برای همه ما، مجلس باید این کار را انجام بدهد. دولت باید این کار را انجام بدهد،
 • روحانیین باید این کار را انجام بدهند، ملت بایدانجام بدهد و ارتش و سپاه هم باید انجام بدهند که همه یکدست در مقابل توطئه‌ها بایستند، و همه یکدست کشور را به پیش ببرند. و بحمدالله الآن کشور ما یک کشور ثابتی است، یک کشور مستقلی است، یک کشور پیشرویی است و دارد پیش می‌رود، و بسته به این است که اول مجلس درست برخورد بکند و بعد هم سایرین و همه.
  ان شاء الله امیدوارم که موفق و مؤید باشند و اسلام را تأیید کنند و این بار را به منزل برسانند.
  والسلام علیکم و رحمة الله‌
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>