نامه به آقای منتظری (وقفنامه مؤسسه همدانیان)
 •   نامه
  زمان: 21 آبان 1364 / 28 صفر 1406
  مکان: تهران، جماران
  موضوع: وقفنامه مؤسسه همدانیان
  مخاطب: منتظری، حسینعلی
  [بسم الله الرحمن الرحیم. محضر مبارک رهبر بزرگ انقلاب آیت الله العظمی امام خمینی - مدظله العالی
  پس از سلام، راجع به مؤسسه خیریه مرحوم همدانیان که حضرتعالی رسیدگی و نظارت آن را به حقیر احاله فرموده بودید، روند کار این است که مرحوم حسین همدانیان در 24/3/1344 اساسنامه‌ای را به اختیار خود تنظیم کرده که مصرف را اصفهان و اختیار مال را در زمان حیات با خودش قرار داده.
  سپس در 30/4/53 در اصفهان به بهانه‌ای بازداشت، و چون مال او زیاد بوده و اولاد نداشته، دستگاه (1) به مال او طمع می‌کنند. بالاخره او در 8/2/1354 در بیمارستان خورشید اصفهان در حالی که هنوز بازداشت بوده، مسئول ثبت اصفهان را طلب می‌کند و اساسنامه دیگری را تنظیم و به ثبت می‌رساند که ضمناً حاوی اهداف خودش بوده و قهراً دستگاه را قانع نمی‌کند. بعداً در 30/11/55 در کرج با توافق نمایندگان سازمان شاهنشاهی اساسنامه سومی تنظیم می‌شود که رسماً مؤسسه را به سازمان مذکور وابسته می‌سازد، ولی چون باز حاوی اهداف خودش بوده، دستگاه مافوق را قانع نمی‌کند و به ثبت نمی‌رسد. و بالاخره با اعمال فشار دستگاه بدون اطلاع و رضایت مؤسس به استناد ماده یازده اساسنامه 54 که ثبت شده، هیأت امنا را تغییر می‌دهند و اموال او را صددرصد در اختیار سازمان (2) قرار می‌دهند. او هم تعقیب می‌کند و صدایش به جایی نمی‌رسد. اینجانب پس از مطالعه اساسنامه‌های مختلف و اطلاع از اهداف مؤسس و پس از مذاکره و استفسار از مسئول ثبت آن زمان که اتفاقاً مورد شناخت سابق و مورد اعتماد اینجانب می‌باشد و فعلاً بازنشسته است، و پس از مذاکره حضوری با خواهر همدانیان و نماینده برادرش که فراری است و شرعاً وارث او می‌باشند، و کتباً هم از حضرتعالی تقاضا کرده‌اند امر مؤسسه را به حقیر محول فرمایید، چنین تشخیص می‌دهم که رعایت قانون ثبت رسمی و اهداف مؤسس و رضایت وارث (که شبهه اکراه در اساسنامه‌ها و انتقال مال به آنان قوی است) و پیشگیری از

 • تغییرات یا تصرفات ناروا، و بالاخره رعایت احتیاط من جمیع الجهات ایجاب می‌کنند که اساسنامه ثبت شده رسمی در 8/2/1354 که مؤسس می‌گفته، اگر به آن عمل شود مورد رضایت من است (و طبق اسناد موجوده در پرونده حتی بعد از اساسنامه کرج در مقام عمل بر آن تکیه داشتند) مورد عمل قرار گیرد.
  در این اساسنامه، مصرف اصفهان است و هیأت امنا عبارت است از پنج مقام و دو شخص:
  1- رئیس دیوانعالی کشور 2- استاندار اصفهان 3- مدیر بانک ملی ایران 4- رئیس دانشگاه اصفهان 5 - رئیس دادگستری اصفهان. و دو نفر شخص که فعلاً نیستند و سه مقام اول اتفاقاً در اساسنامه کرج هم ذکر شده‌اند، و چون دو شخص وجود ندارند، مطابق ماده ده اساسنامه پنج مقام، دو نفر را انتخاب می‌کنند.
  فقط چیزی که لازم است اضافه شود این است که در ماده یازده که اختیارات هیأت امنا ذکر شده، گفته شده که: «اختیار انحلال مؤسسه و تغییر نحوه مصرف را ندارند».
  باید اضافه شود که: «اختیار تغییر پنج مقام هیأت امنا را نیز ندارند» تا پیشگیریهای لازمه انجام شده باشد. و ضمناً چون بسیاری از رقبات مؤسسه تصرف شده، هیأت امنا با نفوذ خود باید رقبات از دست رفته را برگردانند تا رضایت مؤسس و وارث و رضایت خدا حاصل گردد. این است نظر و تشخیص مخلص. اجرا و تنفیذ آن بسته به امر مبارک است. والسلام علیکم - حسینعلی منتظری‌]
  بسمه تعالی
  با تشکر از زحمات مرحوم حجت الاسلام و المسلمین آقای خادمی (1) - رحمة الله علیه - و با تشکر از کلیه حضرات آقایان که با تصویب اینجانب، مؤسسه همدانیان را اداره نمودند و در این راه کوشش نموده و اموال را حفظ نمودند، و در این امر خیر به اسلام خدمت کردند. اکنون که پس از بررسی طولانی، مفاد وصیتنامه و وقفنامه مشخص شده است، لازم است به همان نحو که در ورقه مرقوم شده است عمل شود. والسلام علیکم.
  21 آبان 64 / 28 صفر 1406
  روح الله الموسوی الخمینی‌

صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>