مصاحبه با خبرگزاری رویترز (محتوای سیاسی و اجتماعی حکومت)
 •   مصاحبه
  زمان: 4 آبان 1357 / 23 ذی القعده 1398
  مکان: پاریس، نوفل لوشاتو
  موضوع: محتوای سیاسی و اجتماعی رژیم اسلامی
  مصاحبه کننده: خبرگزاری رویتر (انگلیسی)
  سؤال: [محتوای سیاسی و اجتماعی رژیم شما چیست؟ بعضی می‌گویند اسلام محافظه کار است؟]
  جواب: اسلام دین ترقی است. قرآن روش ترقی و شکوفایی انسان است. ببینیم مخالفت با رژیم شاه بر سر چیست؟ او یک رژیم وابسته و تابع امریکاست و برنامه‌های آن کشور را در ایران به اجرا می‌گذارد و این برنامه‌ها، ایران را به نابودی کشانده است. او برای حفظ تعادل، بخشی از منابع ثروت کشور را در اختیار روسها گذاشته است. اسلام می‌خواهد ایران مستقل باشد. کدامیک از این دو محافظه کارانه است؟ رژیم شاه همه آزادیها را در ایران از میان برده است. اگر ما محافظه کار بودیم نباید خواهان آزادی رأی و برابری امکانات اقتصادی و سیاسی می‌شدیم. اما اسلام در چنان حدی از کمال است که از ابتدای طلوع، پیشرفت خود را بر بحث آزاد و مبارزه با سانسورها بنا گذاشته است. رژیم شاه به اقرار دست نشاندگانش درمجلس و در مطبوعات و درحکومت، غرق درفسادبوده است و گردانندگان این رژیم، میلیاردها ثروت کشور را دزدیده و برباد داده‌اند، آیا مخالفت با این فساد، محافظه کاری است؟ رژیم شاه، اقتصاد ملی را بکلی متلاشی کرده است. درباره این امر سالها پیش و به دفعات اعلام خطر شده است. اما شاه به جای توجه به واقعیت با صرف میلیونها دلار درباره «معجزه اقتصادی» و «رشد ایران که در دنیا بی‌مانند است» تبلیغ می‌کرد، آیا مخالفت با انهدام اقتصاد کشور محافظه کارانه است؟ این رژیم صدها خیانت به ایران کرده است که دادن فهرست آنها بسیار طولانی می‌شود؛ آیا مخالفت با این خیانتها محافظه کاری است؟ واقعیت این است که در ایران برخورد میان نیروهای محافظه کار و مترقی در کار نیست، برخورد میان تمامی ملت است - که نه تنها حق مشروع خود را برای ترقی واقعی طلب می‌کند، بلکه خواهان حق حیات خویش‌
 • است - با رژیمی که عامل بی‌چون و چرای امریکاست و موجودیت ایران را به خطر انداخته است. مطبوعات جهان باید این هشدار را به مردم جهان برسانند. قدرتمندان جهان برای حل بحرانهای خویش، کشورهای زیر سلطه را در سرازیر انهدام انداخته‌اند و برای فریب افکار عمومی کشور خویش، واقعیت را از افکار عمومی کشورشان پوشیده می‌دارند و مبارزه بر سر حق طلبی و ترقی واقعی را مبارزه محافظه کارانه با ترقی طلبی منحطترین رژیمها جلوه می‌دهند.
  - [رابطه این جنبش با احزاب و گروه‌های مخالف چگونه است؟]
  - همه گروهها در بیان عقاید خود آزادند، ولکن خیانت را اجازه نمی‌دهیم.
  - [درصورتی که شاه استعفابدهد، رژیم جدید چگونه خواهد بود، آیا علما خود حکومت خواهند کرد؟]
  - علما خود حکومت نخواهند کرد، آنان ناظر و هادی مجریان امور می‌باشند. این حکومت در همه مراتب خود، متکی به آرای مردم و تحت نظارت و ارزیابی و انتقاد عمومی خواهد بود.
  - [تحلیل شما در قشون ایران چیست؟ چه نقشی را بازی می‌کند؟]
  - قشون ایران زیر سلطه امریکاست. ما این قشون را نفی خواهیم کرد و به او نقش و وظیفه واقعی‌اش را که دفاع از کشور است باز خواهیم داد.
  - [چگونه باید روابط میان ایران و غرب تنظیم بشود؟ ضد غرب هستید؟]
  - خیر. ضد غرب نیستیم. ما خواهان استقلال هستیم و روابط خود را با جهان غرب بر این اساس پی ریزی می‌نماییم. ما می‌خواهیم ملت ایران غربزده نباشد و بر پایه‌های ملی و مذهبی خویش به سوی ترقی و تمدن گام بردارد.
  - [درباره شوروی چه فکر می‌کنید؟]
  - شوروی ازرژیم شاه حمایت می‌کند. حتی نمایندگانش در سازمان ملل از شاه دفاع کرده‌اند. شوروی چون امریکا و انگلیس برای بلعیدن سرمایه‌های ایران دست به هرجنایتی زده و می‌زند.
  - [شیعه یک سنت آزادیخواهانه و انقلابی دارد، از سنت اعتراض شیعه صحبت بفرمایید.]
  - شیعه از ابتدا برای تحقق حکومت حق مبارزه کرده است.
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>