مصاحبه با رادیو - تلویزیون هلند درباره اوضاع ایران
 •   مصاحبه
  زمان: 18 آبان 1357 / 8 ذی الحجه 1398
  مکان: پاریس، نوفل لوشاتو
  موضوع: جوانان - اقامت در فرانسه - دولت نظامی
  مصاحبه کننده: خبرنگار رادیو - تلویزیون هلند
  سؤال: [نام شما بر سر زبان جوانان ایران است. چگونه می‌خواهید این محبوبیت عجیب را پاسخ بدهید؟]
  جواب: آنها تشخیص دادند که ما همان مطالبی را تعقیب می‌کنیم که در نهاد آنها و آرزوی دیرینه آنهاست و ما را خدمتگزار خود می‌دانند. از این جهت به ما علاقه دارند، کما اینکه من به آنان علاقه دارم.
  - [موقعیت کمونیستها را در ایران چگونه ارزیابی می‌کنید؟ تا چه اندازه و علل ارزیابی؟ نظر شوروی درباره وضع فعلی چیست؟]
  - کمونیستها در ایران قدرتی ندارند. تقریباً همه ایرانیان مسلمان هستند و در این نهضت ثابت کردند که چقدر به اسلام علاقه دارند و حکومت اسلامی می‌خواهند. اما شوروی، مانند سایر ابرقدرتها پشتیبانی از شاه می‌کند، و این ابرقدرتها با این پشتیبانی می‌خواهند شاه را حفظ کنند، لکن دیر شده است و نمی‌توانند او را حفظ کنند، ملت، شاه را نمی‌خواهند، او باید برود.
  - [در وضع فعلی فرانسه، بعضی از وکلای مجلس راجع به اقامت شما در فرانسه از دولت سؤالاتی کرده و اظهار نگرانی نموده‌اند. نظر حضرتعالی چیست؟]
  - ما از دولت فرانسه که همیشه خود را از طرفداران حقوق بشر معرفی می‌کند، انتظار داریم همگام با ما، نهضتی را که علیه ظلم و ستم شاه در ایران برپا شده است و هیچ مطلبی غیر از مطالب مشروعه اولیه حقوق بشر را خواستار نیست، تأیید نماید و به پشتیبانی ما برخیزد. و اگر آزادیخواه است، آزادیخواهی خود را به اثبات برساند. و از ملت فرانسه انتظار داریم که از ملت ایران دفاع نماید، ملتی که زیر پای ابرقدرتها هر روز کشته و زخمی می‌دهد و باز برای احقاق حقوق خود دست از مبارزات آزادیخواهانه خود برنداشته است.
 • - [می توان گفت، بعد از به وجود آمدن دولت جدید و زندانی کردن عده‌ای، (1) مسئله و موقعیت جدیدی به وجود آمده است؟]
  - ایران از مدتی پیش با حکومت نظامی اداره می‌شود و این کارهایی که شاه می‌کند، مانورهایی است که تأثیری در نهضت ما ندارد و طرحهایی است که به تحریک شاه و اجانب عمل می‌شود، ولی فایده‌ای برای شاه ندارد. شاه شدیداً مورد خشم ملت واقع شده است. دولت نظامی، وجود و عدمش یکسان است.
  - [آیا یک هماهنگی بین کلیه نیروهای مخالف در ایران امکانپذیر است؟]
  - ما نیروی مختلفی نداریم. ملت ایران به تمام معنی بپا خاسته است که حق خودش را مطالبه کند. و آنهایی که وابسته به شاه هستند و از او جیره خواری می‌کنند، آنها می‌شود مختلف باشند، تا با یک سیاست هماهنگی پیدا کنند. ملت ایران یکپارچه است و هر شخصی که با خواست ملت ایران مخالفت کند، خائن است.
  - [آیا شما آماده فرمان دادن حرکت مسلحانه علیه شاه هستید که قاعدتاً جنگ داخلی را دربرخواهد داشت؟]
  - ما امیدواریم، بدون جنگ مسلحانه به پیروزی برسیم و شاه کنار برود. و اگر چنانچه یک وقت اقتضا کرد، مبارزه مسلحانه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>