بیانات خطاب به مدیر واحد اطلاعات صدا و سیما (ضرورت تصفیه در سازمان)
 •   بیانات
  زمان: 31 اردیبهشت 1359 / 6 رجب 1400
  مکان: تهران، جماران
  موضوع: ضرورت تصفیه در سازمان رادیو - تلویزیون
  مخاطب: طارمی، محمدحسین (مدیر واحد اطلاعات صدا و سیما)
  بسم الله الرحمن الرحیم
  ضرورت تحول در رادیو - تلویزیون
  من همیشه از این رادیو - تلویزیون نگرانی داشته‌ام؛ برای اینکه این رادیو - تلویزیون یک بنگاهی است که از تمام این رسانه‌های گروهی مهمتر است؛ برای اینکه الآن در تمام دهات، در تمام شهرستانها، تقریباً عمومی شده است. رادیو - تلویزیون هم تقریباً و آناً هر مطلبی واقع می‌شود، همه جای ایران و خارج متوجه می‌شوند. و این رادیو - تلویزیون باید اصلاح بشود؛ یعنی باید متحول بشود به یک بنگاه تعلیمی، آن هم تعلیمات اسلامی.
  اخباری که در آنجا گفته می‌شود و واقع می‌شود، باید برخلاف موازین اسلام نباشد [که‌] هر گروهی بخواهند توطئه کنند، بیایند در رادیو - تلویزیون حرفهایی بزنند که توطئه آمیز باشد. البته نه اینکه ما می‌گوییم باید سانسور باشد؛ ما می‌گوییم باید بر طریق اسلام و ملت باشد.
  آزادی در چهارچوب نظام اسلامی
  ملت، اسلام را می‌خواهد، و همه نهادهایی که در ایران هست باید اسلامی باشد.
  معنی آزادی این نیست که کسی بخواهد توطئه کند، در توطئه هم آزاد است، نه، در توطئه آزاد نیست؛ یا حرفهایی را بزند که شکست ملت است، شکست نهضت است، این آزادی نیست. در چهارچوب این نهضت، انقلاب اسلامی، همه مردم آزاد هستند.
  کسانی هم حرف دارند، حرفهایشان را می‌زنند، حتی هر فرقه‌ای باشند؛ اما بخواهند توطئه کنند، بخواهند اسلام را بشکنند، بخواهند نهادهایی که الآن مشغول فعالیت‌
 • اسلامی هستند، اینها را بشکنند همچو چیزی نمی‌شود باشد.
  شما هم از این تیپهای روشنفکری که همیشه با قلمشان مشغول یک فسادکاری هستند، باید از اینها هیچ وقت نترسید. اینها با بهانه‌ای می‌خواهند دستشان بیاید و هرچه دلشان می‌خواهد بگویند. از اولی هم که این نهضت شروع شد، که رو به رشد و ترقی گذاشت، این طایفه - البته نه همه‌شان، اما آنهایی که سوء قصد دارند، غربزده‌اند - آنها مشغول فعالیت بر ضد انقلاب بودند، هر مطلبی پیش می‌آمد اینها یک سنگی جلوی پا می‌انداختند. باید شما از اینها هیچ ملاحظه نکنید، و از اینکه یک دسته‌ای مثلاً مخالفت با شما بکنند ابداً باکی نداشته باشید. البته هر کار مهمی یک دسته مخالف دارد. شما با قاطعیت در آنجا اشخاصی که می‌بینید که در آنجا فاسد هستند، اشخاصی که در آنجا توطئه‌گر هستند، باید با شرکت همه این نهادهای اسلامی، آنها را کنار بگذارید، و نگذارید این فعالیتها را بکنند.
  رادیو و تلویزیون مربی جامعه و نسل جوان
  و بالاخره یک رادیو - تلویزیون اسلامی و مربی جامعه [باید داشته باشیم‌]. در طول مدتی که شاه، محمدرضا شاه مخلوع، این تلویزیون را تحت سیطره خودشان داشتند، کوشش می‌کردند که جوانهای ما را منحرف کنند؛ یعنی نگذارند این قوه‌ای که باید برای کشور خدمت بکند، اینها راهشان را کج کردند که در خدمت دیگران باشند، این باید درست بشود، باید متحول بشود. باید رادیو - تلویزیون مربی جوانهای ما، مربی مردم کشور باشد، نه اینکه مطالبی در او گفته شود که مخالف با وضعیت کشور است، مخالف با مصلحت کشور است، و جوانهای ما را جوری بار می‌آورند که برای خودشان نباشند، برای دیگران باشند. جوانها را یک قسمشان را اینطوری بار می‌آورند که به مراکز فساد می‌کشیدند، می‌کشاندنشان. درست کرده بود همه جای ایران مراکز فساد را، که جوانها را می‌کشیدند به آنجا و فاسدشان می‌کردند، از راه شهوات. یک دسته‌شان را می‌کشیدند دنبال مواد مخدره، از آن راه فاسدشان می‌کردند. و تمام نقشه این بود که این قوه فعاله‌ای‌
 • که همه کار از آن باید بیاید، و مملکت خودش را اداره کند، این، یا لاقید بشود، و یا اینکه مخالف بشود با کشور خودش «مِن حَیثُ لایَشعُر» (1) و بعضی هم با توجه. و یکی از مواردی و بنگاه‌هایی که در این مطلب خیلی کوشش می‌کرد رادیو - تلویزیون بود، که اول از پخش کردن چیزهایی که مخدرات خودش بود، این موسیقیها همه مخدر هستند؛ یعنی جوانهای ما را، جوانی که عادت به موسیقی کرد دیگر نمی‌تواند کار انجام بدهد، دیگر نمی‌تواند قاطع باشد. رادیو - تلویزیون تقریباً اکثر اوقات جوانهای ما را به اینطور گوش کردن وامی داشت. از طریق چشم، جوانهای ما را فاسد می‌کردند؛ زنهای کذا و کذا را پشت آنجا نمایش می‌دادند و جوانها از این راه فاسد می‌شدند. و همه مقصد این بود که در ایران یک قوه فعاله‌ای که بایستد در مقابل کسانی که دشمن ایران و اسلام هستند نباشد، تا هر کاری دلشان می‌خواهد بکنند. این باید متحول بشود؛ باید رادیو - تلویزیون همچه باشد که جوانها را بار بیاورد، به طوری که مستقل و دارای اراده و تصمیم باشد، نه پایبند این مسائل شهوانی یا آن مسائل دیگری که مثل هروئین و امثال ذلک. اینها باید در رادیو - تلویزیون جوری عمل بشود که اینها را محترز (2) کنند از آنها، بترسانند آنها را از اینطور مسائل.
  آموزنده بودن فیلمهای تلویزیون
  و همین‌طور باید فیلمهایی که در رادیو هست، در تلویزیون هست، فیلمهایی آموزنده باشد، فیلمهایی باشد ولو از خود ایران درست کنند، آموزنده باشد، یا فیلمهایی که از خارج می‌آید درست تفتیش بشود که هیچی نباشد. آنها با شیطنت ممکن است به اینجا فیلمهایی را بفرستند که بخواهند فاسد کنند جوانهای ما را. اینها باید همه‌شان اداره بشود، درست بشود، اسلامی بشود، روی مقصد کشور باشد، روی مصالح کشور باشد.
  در خدمت خود کشور باشد، نه در خدمت دیگران.

 • و امیدوارم که ان شاء الله شما موفق باشید، و با قدرت و با تصمیم اراده آنجا بروید و اصلاح کنید امور را، و پخش اخبار را. و باید تحت نظر بگیرید و نگذارید که یک اموری که برخلاف مصالح کشور است پخش بشود. من دعا می‌کنم که ان شاء الله موفق و مؤید باشید. و سایر نهادهای اسلامی هم با شما همفکر ان شاء الله هستند و هستند. و ان شاء الله همه با هم این مرکز را یک مرکز اسلامی، یک مرکزی که برای تربیت جوانهای ما باشد، مربی باشد ان شاء الله شما موفق بشوید که درست بکنید.
  ضرورت تصفیه افراد ناسالم از صدا و سیما
  و اما راجع به افراد، از قراری که من شنیدم، بعضی از افرادی که متعهد بودند و مسلمان بودند و برای کشور خودشان دلسوز بودند، از آنجا کنار گذاشتند، و بعضی افرادی که باید تصفیه بشوند، اینها باز سر کارها هستند. شما باید با سایر آقایانی که در آنجا هستند و متعهد، با هم این افرادی که الآن برای مملکت ما مضر هستند، این چپیها و اینهایی که به یک طرف، این طرف رابطه دارند، اینها را باید تصفیه کنید، و بدون اینکه بترسید تصفیه کنید اینها را، و به جای آنها جوانهای متعهد و اسلامی را بیاورید. و آنهایی را که بیرون کردند از اشخاصی که متعهد بودند، باز ببینید کسانی هستند که به درد می‌خورند، آنها را وارد کنید، و کسانی که مضر هستند به اینجا، ولو فرض کنید متخصص هم باشند - متخصص مضر، ضررش بیشتر از غیر متخصص است - اینها کنار باید بروند و تصفیه بشود. ان شاء الله تعالی موفق و مؤید باشید.
  والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>