نامه به ملت و ارتش عراق (قیام علیه حزب بعث عراق)
 •   نامه
  زمان: 24 مهر 1359 / 6 ذی الحجه 1400
  مکان: تهران، جماران
  موضوع: خیانتها و جنایتهای رژیم بعث عراق
  مخاطب: ملت و ارتش عراق
  بسم الله الرحمن الرحیم
  اینجانب به حسب وظیفه شرعیه و عقلیه ناچارم مطالبی رابه قوای مسلح و به ملت شریف و مظلوم و مسْلم عراق تذکر دهم. شاید خداوند تبارک و تعالی آنان را متذکر نماید و ملت اسلام و قرآن کریم را از شرّ دشمنان شهرت طلب و اربابان سودجوی آنان نجات دهد. انّه علی کل شی ءٍ قدیر.
  شماای قوای مسلح عراق، بهتر می‌دانید که این جنگ که به ایران به وسیله قدرتهای بزرگ تحمیل شده است، تاکنون چه خسارتهای جانی و مالی و حیثیتی به شما وارد نموده است. من بسیار متأسفم که برای شهوت و شهرت طلبی یک یا چند نفر از خدا بیخبر جوانان برومند عراق را با اغفال و اکراه و جبر به میدان نبرد با برادران مسْلم خود فرستاده‌اند و تاکنون چند هزار نفر از جوانانی که باید در خدمت اسلام، با کفار به جنگ برخیزند، در خدمت دشمنان اسلام به هلاکت کشانده و فدای اغراض شیطانی خود نموده‌اند.
  شماای ارتش عراق! از ما بهتر می‌دانید که چه جوانانی را که پشتوانه ملت شما بوده‌اند از دست داده‌اید و در پیشگاه خداوند قادر عظیم و ملتهای مسلمان جهان و ملت شریف خودتان هیچ عذری ندارید. آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید که با چه انگیزه، دوستان و عزیزانتان را از دست می‌دهید؟ آیا می‌دانید با خودتان و کشور اسلامی خودتان چه می‌کنید؟ و شما از ما بهتر می‌دانید که در این جنگ خانمانسوز چه خسارتهای عظیم مالی‌
 • به کشورتان وارد شده است. آیا می‌دانید که میلیاردها دینار (1) خسارت به مخازن و ساز و برگ جنگی شما وارد شده است و این همه به نفع ابرقدرتها و ضرر ملت شماست؟ آیا می‌دانید برای جبران ساز و برگ جنگی، میلیاردها دینار ملت ستمدیده شماو کشورتان باید به ابرقدرتها بپردازند؟ و آیا می‌دانیدکه آبرو و حیثیت شما در جهان و حتی نزد ملت خودتان ریخته وبه باد فنا داده شده است؟ و می‌دانید که انگیزه این خسارت چه بوده؟
  اگر نمی‌دانید ما می‌دانیم، قدرتهای بزرگ که دستشان از مخازن بزرگ ایران کوتاه شده و سلطه و قدرتشان با همت ملت ایران و قوای مسلح آن قطع گردیده، اکنون به دست و پا افتاده‌اند تا با جنگ افروزی بین برادران، سلطه خود را اعاده دهند و چپاولگری خود را از سر گیرند. و شماای ارتش عراق، آلت دست نوکران سرسپرده ابرقدرتها و دشمنان ملتهای ضعیف شده‌اید. و شما از ما بهتر این حزب کافر بعث را می‌شناسید و صدام را از نزدیک دیده و جنایات او را مشاهده کرده‌اید و بدانید که شماها نیز از شرّ این شخص درامان نیستید. شما دیده‌اید که این شخص با شبهه و احتمال، حتی دوستان نزدیک خود را با بدترین وجه اعدام نموده. تا کیْ اسارت و ننگ را تحمل می‌کنید؟ تا کیْ شاهد کشته شدن جوانانتان و به باد رفتن مخازنتان و از دست رفتن حیثیتتان هستید؟
  برخیزیدای غیرتمندان، و این حزب جنایتکار را در هم کوبید و صدام و رفقای فاجر او را به جهنم فرستید و حکومتی اسلامی - انسانی با همراهی ملت به دست آورید؛ و تا دیر نشده است فرصت را از دست ندهید که اگر برای خداوند تعالی قیام کنید، خدا با شماست، همان‌طور که دیدید خداوند قادر با ملت ایران - که برای رضای او نهضت کردند - بود و اکنون نیز پشتیبان آنان است.
  و شماای ملت شریف و مظلوم عراق که هر روز شاهد جنایتهای این حزب و سران آن بوده و هستید، بدانید که این اشخاص شهرت طلب و سرسپرده به اجانب اگر فرصت یابند، دیری نخواهد گذشت که اسلام و همه مظاهر آن را از بین خواهند برد و کشور

 • اسلامی شما را به سوی کفر خواهند کشاند و مخازن شما را به اربابان خود هدیه خواهند کرد؛ و اگر فرصت به این حزب کافر دهید، دیری نپاید که قبور ائمه اسلام و مشایخ و امامان تشیع و تسنن را از بین خواهند برد. دشمن اصلی اینان اسلام وقرآن است. اینان اسلام را مخالف مرام و هواهای نفسانی خود می‌دانند. «عفلق» (1) و اتباع او به هیچ دینی و مذهبی عقیده ندارند. بهوش باشید و از سالوسی و فریبکاری صدام بازی نخورید که نماز او در حرم سیدالشهدا - علیه السلام - همچون نماز محمدرضا درحرم حضرت رضا - علیه السلام - است.
  این جنگ به شما ملت غیور فرصت می‌دهد که سکوت را شکسته وبا فریاد الله اکبر بپاخیزید و دشمنان اسلام و قرآن رابه سزای خودشان برسانید.
  ای جوانان دانشگاهی، ای دانشجویان عزیز، به فریاد کشور و اسلام و ملت خودتان برسید و قهرمانانه قیام کنید که فرج شما نزدیک و حزب خدا بر حزب شیطان غلبه می‌کند. وای عشایر دلیر دجله و فرات، فرصت را از دست ندهید و دشمن اسلام و میهن عزیز خودتان را با قیام قهرمانانه از پای درآورید و دیْن خودتان را به اسلام و قرآن مجید ادا کنید که با از دست دادن فرصت بدبختیها به شما روی خواهد آورد. و باید همه قشرهای ملت از قوای مسلح و دستگاه‌های دولتی تا دانشگاهیان و کارگران و کارمندان و بازاریان و کشاورزان بدانند که اعانت و کمک به این دولت غیرقانونیِ غاصبِ کافر از گناهان کبیره و مخالفت با خدای تعالی است، و کارشکنی و مخالفت عملی و قولی، در حد امکان، از واجبات الهیه است. به خدای تعالی اتکال کنید و با وحدت کلمه نهضت کنید که خدابا شما است.
  و من به همه دولتهایی که در این جنگ تحمیلی و یورش غیرانسانی به ایران، با دولت کافر بعث همکاری می‌کنند، چه همکاری تبلیغاتی و چه نظامی به هر نحو که باشد جداً اخطار می‌کنم که علاوه بر خذلان الهی و ننگ ابدی، از جزای عاجل به دست ملتهای‌

 • خود و ارتش نیرومند کشور اسلامی ما غافل نباشید و خود رابه هلاکت نکشید، که هنگام عقوبت الهی و انتقام منتقم حقیقی، هیچ یک از ابرقدرتها به فریاد شما نخواهند رسید. تا عذاب الهی نازل نشده و راه برگشت به اسلام باز است، به خود آیید و از مخالفت بااسلام عزیز و قرآن مجید دست بردارید. از خداوند تبارک و تعالی عظمت اسلام و مسلمین جهان را خواستار و قطع ایادی دشمنان بشریت را از سر ملتهای مستضعف جهان خواستار است. والسلام علی من اتّبع الهدی.
  روح الله الموسوی الخمینی
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>