مصاحبه با روزنامه «السفیر» پیرامون انقلاب، ابرقدرتها و رژیم صهیونیستی
 •   مصاحبه
  زمان: 2 آذر 1357 / 22 ذی الحجه 1398
  مکان: پاریس، نوفل لوشاتو
  موضوع: انقلاب ایران و ابرقدرتها و رژیم صهیونیستی
  مصاحبه کننده: خبرنگار روزنامه لبنانی السفیر
  سؤال: [واشنگتن، انقلاب ایران را حرکتی بر ضد مدرنیزه کردن به حساب آورده و با آن مخالفت دارد. موضع شما در مورد فعالیتهای امریکا بر ضد انقلاب چیست؟]
  جواب: امریکا با کودتای نظامی، مجدداً شاه را بر ایران تحمیل کرد (1) و به نام مدرنیزه کردن مملکت، انقلاب امریکایی شاه (2) را به راه انداخت و دیدیم که نتیجه تمام این انقلاب به سود امریکا و خرابی ایران بود. کشاورزی مملکت نابود شد و ایران بازار مصرف مواد غذایی امریکا شد. مخازن زیرزمینی از نفت گرفته تا مس و سایر مخازن همه به نفع امریکا تاراج شده و می‌شود و در عوض سلاحهایی به ایران داده شد که به درد مملکت نمی‌خورد. و زیان دیگرش هم تحمیل بیش از چهل هزار مستشار نظامی با هزینه‌های سرسام آور آن است که گذشته از اینکه ارتش ما را از حیثیت انداخته است، تمامی مقدرات کشور را هم به دست آنها سپرده است و به دست همین شاه، ایران را پایگاه نظامی امریکا کرده و نیز با پول همین ملت، شاه را مأمور و ژاندارم منطقه در خلیج فارس کرده و اینها همه بخشی از ظلمهایی است که امریکا به ملت ما کرده است. بنابراین، چرا واشنگتن بر ضد انقلاب ملت ایران فعالیت نکند؟
  - [آیا دخالت مستقیم امریکا را بعید می‌دانید؟]
  - هم اکنون هم چیزی کمتر از دخالت مستقیم نیست.
  - [جَوهای بین المللی امپریالیستی دشمن با انقلاب وجود دارد. انقلاب چگونه برای رویارویی با این‌

 • جوها عمل خواهد کرد؟ آیا شما برای دستیابی به کمک نیروهای مترقی و اسلامی در جهان، کوشش می‌کنید؟]
  - دشمنان انقلاب اسلامی در امپریالیستها خلاصه نمی‌شود. ولی اوضاع در سطح جهانی به نفع این نهضت است و بتدریج این انقلاب هواداران خود را جذب و راه را برای پیشرفت باز می‌کند.
  - [اکنون موضع اتحاد شوروی به عنوان دولت چیست؟]
  - تاکنون دولت اتحاد شوروی بسیار بد عمل کرده است. آخر شوروی هم، گاز ایران را می‌بلعد و آیا کسی بهتر از شاه را دارد؟ ماروی پای خود می‌ایستیم و مطمئناً پیروزیم.
  - [موضع فعالیتهای ارتجاعی و در پیشاپیش آن سعودی، بر ضد انقلاب چیست؟]
  - بدیهی است که نهضت مقدس اسلامی همچنان که رژیم شاه را در ایران به خطر انداخته و به نابودی می‌کشاند، همچنین رژیمهای ارتجاعی در سایر کشورهای اسلامی را نیز تهدید می‌کند. از این رو طبیعی است که آنها از شاه حمایت می‌کنند.
  - [آیا توقع این را دارید که در جهان عرب و جهان اسلام، مشکلاتی برای انقلاب اسلامی ایران پدید آورند؟]
  - دشمنان اسلام از هیچ کوششی برای نابودی این نهضت فروگذار نمی‌کنند، ولکن به یاری خدای تعالی نهضت مقدس اسلامی، راه خود را بسرعت باز می‌کند و پیش می‌رود.
  - [پیمانهای خارجی که انقلاب کوشش دارد برقرار نماید چیست؟]
  - ما هرگز داخل درهای بسته زندگی نمی‌کنیم، ولی این درها را نیز برای استعمارگران باز نمی‌نماییم که اکنون شاه چنین کرده است. روابط خارجی ما بر اساس حفظ آزادی، استقلال و حفظ مصالح و منافع اسلام و مسلمین است و بر این اساس با هر کشوری که مایل باشد با احترام متقابل عمل می‌کنیم.
  - [شما نداهای متعددی برای ارتش داشته اید، ولی ظاهراً ارتش هنوز وحدت خود را حفظ کرده است. آیا این درست است؟]
  - طبق اخباری که به ما می‌رسد حوادثی در ارتش اتفاق افتاده و می‌افتد که نشانه بیداری‌
 • آنهاست. و ما مطمئنیم که دیر یا زود به ندای ملت پاسخ برادرانه خواهند داد.
  - [آیا اعتقاد دارید که شاه، موضوع اقلیتها و قومگرایی را در ایران به کار خواهد گرفت تا توده‌های ایرانی را متشتت سازد؟]
  - اولاً بیش از نود درصد مردم ایران مسلمان هستند و اقلیتها در برابر آنان و در برابر یکپارچگی آنان نمی‌توانند اخلال کنند. و ثانیاً چه کسی از ظلم شاه در امان بوده است که امروز به ندای او پاسخ بگوید، خواه مسلمان و یا غیر مسلمان.
  - [شایعاتی غربی وجود دارد مبنی بر اینکه انقلاب ایران بر نیروی روحی امام، یعنی فرد، تکیه دارد. آیا این درست است؟]
  - اگر در گذشته نهضت ایران متکی به فرد یا گروه‌هایی بوده است، امروز این انقلاب از درون مردم می‌جوشد و از فطرت آنان برمی‌‌خیزد. لذا ما معتقدیم با نبودن فرد خاصی نهضت خاموش نمی‌شود.
  - [در اذهان مردم، درباره برنامه انقلاب به عنوان یک انقلاب اسلامی، اشتباهی وجود دارد. مضامین فکری، اقتصادی و بین المللی انقلاب اسلامی ایران چیست؟]
  - انقلاب اسلامی بر مبنای اصل توحید استوار است که محتوای این اصل در همه شئون جامعه سایه می‌افکند. در اسلام، تنها معبود انسان و بلکه کل جهان، خداست که همه انسانها باید برای او یعنی برای رضای او عمل کنند. هیچ چیز و هیچ کس را نپرستند. در جامعه‌ای که شخص پرستیها و شخصیت پرستیها، نفع پرستیها و لذت پرستیها و هر نوع پرستش محکوم می‌شود و فقط انسانها دعوت می‌شوند به پرستش خدا، در آن صورت همه روابط بین انسانها، چه اقتصادی و یا غیر اقتصادی در داخل چنین جامعه‌ای و در رابطه این جامعه با خارج تغییر می‌کند و ضوابط عوض می‌شود، همه امتیازات لغو می‌شود. فقط تقوا و پاکی ملاک برتری است. زمامدار با پایین ترین فرد جامعه برابر است. ضوابط و معیارهای متعالی الهی و انسانی، مبنای پیمانها و یا قطع روابط است.
  - [آیا شعار رویارویی مسلحانه با شاه، یک شعار واقعی و قابل تحقق است؟]
  - برای ما، در راه رسیدن به خواسته‌های اسلامی، هیچ چیز غیرممکن نیست.
 • - [آیا خبر جدیدی در مورد امام موسی صدر هست؟]
  - اقداماتی شده است؛ امیدواریم سودمند باشد و ایشان که مورد علاقه من و نیز شیعیان، بلکه مسلمین لبنان است، هر چه زودتر به وطن خویش برگشته و به کار خود مشغول شوند.
  - [آثار قراردادهای «کمپ دیوید» و خیانت سادات بر انقلاب ایران چیست؟]
  - قرارداد «کمپ دیوید» و یا هر اقدامی که موقعیت اسرائیل را محکمتر می‌کند، اصولاً نه تنها به ضرر فلسطینی‌ها و اعراب، بلکه به ضرر همه کشورهای منطقه و در نتیجه تقویت همه نیروهای ارتجاعی منطقه است.
  - [آیا از طرف خود پیامی برای ملت عرب دارید؟]
  - پیام من برای برادران عرب و مسلمان این است که بیایید اختلافات را کنار بگذارید و دست برادری به یکدیگر بدهید و همگام و هم پیمان با همه برادران مسلمان غیر عرب، تنها اسلام را تکیه گاه خود قرار دهید. شما با داشتن ذخایر مادی که از حساب افزون است و از همه آنها مهمتر ذخیره الهی و معنوی، که اسلام است، می‌توانید قدرتی باشید که هرگز ابرقدرتها هوس تسلط بر شما را نکنند و اینگونه شما را از چپ و راست، مورد حمله قرار ندهند و همه چیزتان را غارت نکنند.
  - [نظر شما در مورد سرنوشت «قدس» چیست؟]
  - «قدس» متعلق به مسلمین است و باید به آنان برگردد.
صحیفه امام خمینی
Rouhollah Website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. <Rouhollah Website/>